Mitchell Billiards .com

Mitchell Billiards

www.mitchellbilliards.com

Major Sponsor of the Australian Eight-Ball Federation Inc

Consolidated Leisure & Sport

Consolidated Leisure & Sport

www.clsport.com.au

Major Sponsor of the Australian Eight-Ball Federation Inc

The Under 12 Australian Eight Ball Championship proudly sponsored by MitchellBilliard.com
 
Grand Final
Toby Clack (VIC) and Jayden Dinga (QLD)
 
catch the live stream on the AEBF YouTube page (link at the top of page)
 
 
The Under 12 Australian Eight Ball Championship proudly sponsored by MitchellBilliard.com
 
Grand Final
Neil Dimer (VIC) and Joe McLintock (QLD)
 
catch the live stream on the AEBF YouTube page (link at the top of page)
 

Host     Queensland Eight Ball Federation
Website     www.qpool.com.au

Results: www.junior8ball.com

Venue Snooker World
Address 2506 Gold Coast Hwy
City Mermaid Beach QLD 4218
Website www.snookerworld.com.au

Sunday, 11th January 2015
Saturday, 17th January 2015

CONTACT This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Attachments:
Download this file (2015-Junior-Itinerary.pdf)2015-Junior-Itinerary.pdf[ ]7 kB
Australian Singles  
Hope Sumner VIC Ethan Hudson VIC Devlin Praeger VIC Isabella DiGiorgio VIC  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Josh Mclean VIC Adam Young VIC Vacant Joshua Burnett  
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Under 12-1  
         
Australian Capital Territory  
Reece Norton Madelyn Norton Daniel Smith Bradley Bullock  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Brad Berger Aaron Billington Alex Parker Steve Phillips Tammie Ashlin
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager Team Manager
         
Northern Territory  
Vacant Vacant Eathen Beatey Michael Shepheard  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Jack Richter Luke Evans Ty Ede Clem Chan  
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager  
         
Queensland  
Nikolas Burnett Joseph McClintock Samuel Burnett Callum Mahoney  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Jayme White Vijay Randall Hayden Goode Stewart Burnett Joshua Hart
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager Team Manager
         
South Australia  
Jackson Taylor Danyal Porter Hayden Gunn Jayden Domeika  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Erik Westerholm Chad MacGregor Jordan Mitchell Paul Morelli  
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager  
         
Tasmania  
Emmanuel Lockley Jonty McGiver Brodie Stubbs Cooper Denmen  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Cale Barrett Alexander Pace Jacob Marshall Cyril Triffitt  
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager  
         
Victoria  
Jack Green Jacob Partridge Lochlan Courtney Cameron Green  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Matt Curwood Tyson Howie Matt Fowlie Cheryl Congram Sean Partridge
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager Team Manager
         
Western Australia  
Stella Kearney Holly-Jane Vaaelua Alex Kingsbury Jasely-Jean Dimer  
Under 12-1 Under 12-2 Under 15-1 Under 15-2  
Jacob Sumner Stone Stenhouse Vakkas Ozhan Stuart Kingsbury  
Under 18-1 Under 18-2 Under 18-3 Team Manager  

 

Empire Pool Lounge
20 Rose Street  
Adelaide SA 5000
www.empirepool.com.au

Queensland defeated Victoria in the Junior Teams

Best of 7     Best of 9     Best of 11  
            Grand Final  
 1.Alex Kingsbury (WA) 4   Winner to Grand Final      1.Alex Kingsbury (WA) 4
 2.Kyle Thomson (QLD) 1          2.Kyle Thomson (QLD) 6
    Loser          
       2.Kyle Thomson (QLD) 5 Winner 10:00AM  
 3.Nathan Miller (ACT) 4 Winner  3.Nathan Miller (ACT) 2      
 4.Stella Kearney (WA) 1            
               
            Grand Final  
 1.Matt Curwood (VIC) 2   Winner to Grand Final      2.Erik Westerholm (E) 3
 2.Erik Westerholm (E) 4          3.Alex Pace (TAS) 6
    Loser          
       1.Matt Curwood (VIC) 4 Winner 11:30AM  
 3.Alex Pace (TAS) 4 Winner  3.Alex Pace (TAS) 5      
 4.Arthur Lin (VIC) 2            
               
            Grand Final  
 1.Adam Bleumink (VIC) 2   Winner to Grand Final      2.Vijay Randall (QLD) 6
 2.Vijay Randall (QLD) 4          1.Adam Bleumink (VIC) 3
    Loser          
       1.Adam Bleumink (VIC) 5 Winner 1:00 PM  
 3.Ben Foster (WA) 4 Winner  3.Ben Foster (WA) 2      
 4.Cale Barrett (TAS) 3            
               
 

 

Introduction:

The Under 21 events are currently not held in Australia

Subcategories