Mens Team: 1. Michael Scerri (POC). 2. Ben Foster. 3. Alec Evreniadis (Capt). 4. John Wheeler. 5. Dax Wasley. 6. Justin Sajich. 7. Peter Butterworth (V/Capt). 8. Nathan Nemes. 9. Luke Foster. 10. Brent Read. 11. Travis Crawley. 12. Jeremy McGuire and Tracy Butterworth (Team Manager). Eight (8) players will travel to England in 2017.

The 2017 traveling team is; Chris Beagley, Daniel Thorp, David Lynton, Jakk Phillips, Nathan McMahon, Nathan Nemes, Paull Clack, Peter Butterworth and Team Manager Tracy Butterworth.


Womens Team: 1. Sue Bussanich (Capt, POC). 2. Sharron Brown. 3. Kristy Henville. 4. Kolbe Poole. 5. Taylor Meyer. 6. Stacey Tsiakas. 7. Rebecca Smith. 8. Isabella DiGiorgio. 9. Sue McCord. Mickey McPherson (Team Manager). Six (6) players will travel to England in 2017. Lyndall Morphett has also been included, the team now totals 7 players.

The 2017 traveling team is; Kolbe Poole, Lyndall Morphett, Rebecca Smith, Sharron Brown, Stasi Tsiakas, Sue McCord, Taylor Meyer and Team Manager Mickey McPherson.


Masters Team: 1. Wayne Stubbs (POC, V/Capt). 2. Steve Gray. 3. Michael Delahunty (Capt). 4. Steve Brett. 5. Cranne Wrigley. 6. Ian Will. Joanne Brown (Team Manager).

The 2017 traveling team is; Adrian Lancaster, Ian Will, Michael Delahunty, Steve Brett, Steve Gray, Wayne Stubbs  and Team Manager Joanne Brown.


Under 23 Team: 1. Luke Foster (Capt). 2. Ben Foster. 3. Cale Barrett. Joanne Brown (Team Manager).

TEAM AUSTRALIA 2012

TEAM AUSTRALIA TRAVELING 2013

29th Australian Eight Ball Championships - 2012 – Gold Coast Queensland (Hotel Grand Chancellor) 
The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's 3 Masters and 6 Juniors have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England in 2013
   
  MENS     WOMENS  
QLD  Barry Kitchener Jnr . V Capt Sharon Brown  NSW 
TAS  Marcus Jackson . Capt Kerri Collins NSW 
WA  Dax Wasley . . Ana Cristina Sarmento NT 
NSW  Dene Heremia . . Nicole Fielding QLD 
QLD  Ian Chung . . Mickey McPherson VIC 
QLD  Kris Jones . . Sue Coulthard SA 
ACT  Anthony Chia . . . .
ACT  Phillip Thorpe . . . .
. . . . . .
NSW  Damien Smith - Manager . . Cheryl Congram - Manager VIC 
           
  AEBF Masters 2012 - England 2013   AEBF Junior Nationals - January 2013 - England 2013
       
  MASTERS over 50     JUNIORS under 18  
VIC  Steve Gray Capt . Vijay Randall QLD
VIC  Don Colbert . . Adam Bluemink VIC
WA  Rod Gurney . . Ben Foster WA
VIC  Terry Bond . . Jayme White QLD
. . . . Keenan Ciglar WA
. . . . Stephen Kaine TAS
WA Sam Hart - Manager . . Sam Hart - Manager WA
. . . . . .
. Wheel Chair . . Under 21 .
QLD Steve Pettinato . . Daniel Banfield NT
. . . . Dayne Van Kempen QLD
. . . . Gus Di Giorgio VIC

 

TEAM AUSTRALIA 20
This team will travel to England in June 20
   
  MENS     WOMENS  
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
           
 
   
  MASTERS     JUNIORS  
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .

 

TEAM AUSTRALIA 20
This team will travel to England in June 20
   
  MENS     WOMENS  
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
           
 
   
  MASTERS     JUNIORS  
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .
. . . . . .

 

TEAM AUSTRALIA 2013
30th Australian Eight-Ball Federation Championships - 2013 - Kings Hotel - Perth, WA
The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's 3 Masters and 6 Juniors have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England in 2014
   
  MENS     WOMENS  
VIC Kurt Dunham . SA Lyndall Hulley Capt
VIC Jake McCartney . SA Renata Delahunty Capt
NSW Steve Woods . SA Elise Mabbott .
NSW John Wheeler Capt VIC Kolbe Poole .
QLD Barry Kitchener Jnr . TAS Denise Millington .
VIC Ben Nunan . ACT Theresea Whitten .
VIC James Misfud . TAS Fiona Plummer .
WA Steve Saxon  V/Capt WA Sue Bussanich .
TAS Justin Van Dipen . NT Melanie Sanders .
WA Alan Brown . . . .
QLD Dane Beeton . VIC Cheryl Congram - Team Manager .
NSW Brent Read . . . .
. . . . . .
NSW Damien Smith - Manager        
 
  MASTERS     JUNIORS  
VIC Stev Gray Capt VIC Adam Bleumink .
VIC Don Colbert V/Capt WA Ben Foster .
SA Russell Youlten . QLD Jayme White .
QLD Steve Lees . WA Kennan Cigler .
WA Sam Hart . QLD Vijay Randall .
QLD Pat Broderick . TAS Stephen Kaine .
 
  UNDER 21'S . . . .
SA Michael Cacciola . . . .
WA Kennan Cigler        
QLD Dayne Van Kempen        
           
QLD Greg Costello - Team Manager        

 

TEAM AUSTRALIA 2014
31st Australian Eight-Ball Federation Championships - 2014 - Casuarina All Sports Club, NT
The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's 3 Masters and 6 Juniors have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England in 2015
   
  MENS     WOMENS  
VIC Michael Scerri . SA Lyndall Hulley  
VIC Jake McCartney . VIC Mickey McPherson  
VIC Kurt Dunham . SA Joy Sullivan .
NSW Barry Kitchener Jnr   VIC Rhiannon Bolton .
WA Steve Saxon . VIC Kolbe Poole .
NSW John Wheeler . QLD Nicole Fielding .
SA Adam Andrezke . SA Elise Mabbott .
VIC Gus Di Giorgio   TAS Fiona Plummer .
NSW Justin Sajich . ACT Theresa Whitten .
NSW Travis Crawley . . . .
NSW Steve Woods . VIC Cheryl Congram - Team Manager .
SA Alec Evreniadis . . . .
. . . . . .
QLD Greg Costello - Manager        
 
  MASTERS     JUNIORS  
VIC Stev Gray . TAS Cale Barrett .
VIC Jim Rene . QLD Jayme White .
QLD Steve Lees . QLD Vjay Randall .
ACT Ian Will . WA Stone Stenhouse .
WA Sam Hart . VIC Tyson Howie .
SA Russell Youlten . VIC Matt Curwood .
 
  UNDER 21'S . . . .
VIC Gus Di Giorgio . . . .
SA Michael Cacciola        
NSW Vjay Randall        
           
           

 

TEAM AUSTRALIA 2015
32nd Australian Eight-Ball Federation Championships - 2015 - Commercial Club, Albury, NSW
The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's 3 Masters and 6 Juniors have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England in 2016
   
  MENS     WOMENS  
VIC Michael Scerri . SA Lyndall Morphett Capt
NSW Justin Sajich . VIC Mickey McPherson  
NSW Steve Woods . QLD Tanya Matthews V/Capt
SA James Delahunty V/Capt VIC Rhiannon Bolton .
VIC Mark Robinson Capt. SA Taylor Myer .
NSW John Wheeler . SA Elise Mabbott .
VIC Jake McCartney . VIC Kolbe Poole .
SA Adam Andretzke   ACT Nicole Welsh .
WA Dax Wasley . VIC Lyndal Ellement .
SA Sawan Naker . . . .
NSW Brent Read . SA Cheryl Congram - Team Manager .
QLD Shannon Purcell . . . .
. . . . . .
QLD Greg Costello - Manager        
 
  MASTERS     JUNIORS (TBA)  
SA Michael Delahunty Capt . . .
VIC Steve Gray . . . .
TAS Wayne Stubbs . . . .
SA Russell Youlten . . . .
VIC Jim Rene . . . .
WA Steve Hale . . . .
. . . . . .
VIC Don Colbert - Team Manager        
 
  UNDER 21'S . . . .
VIC Nick Young . . . .
QLD Dayne Van Kempen        
NSW Jayme White        
           
           

 

  TEAM AUSTRALIA 2011  
  28th Australian Eight Ball Championships - 2011 – Campbelltown New South Wales (Campbelltown Catholic Club)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2012  
       
    MENS     WOMENS    
  NSW John Wheeler Capt Capt Renata Delahunty SA  
  NSW Travis Crawley V Capt   Sue Bussanich WA  
  VIC Jake McCartney . . Lyndal Ellement VIC  
  VIC Ben Nunan . . Nicole Welsh ACT  
  NSW Steve Woods . . Christina Sarmento NT  
  WA Justin Sajich . . Fiona Plummer TAS  
  VIC Michael Scerri . . .Cindy Blackmore ACT  
  VIC Steve Mifsud . . Lauren Jelly QLD  
  NSW Mark Williams . . Sharron Brown NSW  
  WA Alan Brown . .   .  
  ACT Dean Welsh . . . .  
  WA Ron Kelly . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
  AEBF Masters 2011 - England 2012 AEBF Junior Nationals - January 2011 - England 2011  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  SA Paul Hancock   . Luke Foster WA  
  VIC Cranne Wrigley   . Jason Hawker WA  
  SA Russell Youlten . . Dayne Van Kempen QLD  
  QLD Gary Proctor . . Matthew Gartrell QLD  
  . . . . Jared Jensen QLD  
  . . . . . .  
  . . . . Luke Anglessey WA  
  . . . . Nick Young WA  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2010  
  27th Australian Eight Ball Championships - 2010 – Adelaide South Australia (Empire Pool Lounge)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2011  
     
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Renata Delahunty (Singles) SA  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Margaret Gorski VIC  
  WA Justin Sajich . . Elise Mabbott WA  
  VIC Marc Robertson . . Lyndal Ellement WA  
  SA Brenton Collier (Singles) . . Julie McEwan VIC  
  WA Ron Kelly . . Lauren Jelly QLD  
  ACT Steve Woods . . Nicole Welsh ACT  
  VIC Jake McCartney . . Tania McClure VIC  
  QLD John Wheeler . . Nicole Fielding QLD  
  QLD Barry Kichener Jnr . . . .  
  SA Paul Hancock . . . .  
  WA Steve Saxon . . . .  
  . . . . . .  
  TAS Warren Ross - Manager . . Cheryl Congram - Manager VIC  
     
  AEBF Masters 2010 - England 2011 AEBF Junior Nationals - March 2010 - England 2010  
     
    MASTERS     JUNIORS    
  VIC Terry Bond Capt . Gus Di Giorgio VIC  
  VIC John Howson V Capt Capt Anthony Adams SA  
  . Shan Baker . . Luke Anglesey WA  
  SA Russell Youlten (Singles) . . Dayne Van Kempen QLD  
  . . . . Nick Young WA  
  . . . . . .  
  . . . . Ian Hinton SA  
  . . . . Jared Jensen QLD  
  . . . . . .  
  VIC Cheryl Congram - Manager . . Warren Ross - Manager TAS  

 

 

       
2010 Australian Mens Team 2010 Australian Womens Team 2010 Australian Masters Team 2010 Australian Under 18 Team
       
Marc Robertson - Captain Renata Delahunty - Captain Terry Bond - Captain Luke Foster
Ron Kelly - Vice Captain Lauren Jelly Shan Baker Jason Hawker
Brenton Collier Nicole Fielding John Howson Dayne Van Kempen
Ben Nunan Julie McEwan   Matthew Gartrell
Jake McCartney Tania McClure - Vice Captain   Luke Anglessey
Justin Sajich Kolbe Poole   Nick Young
Steve Woods      
Paul Hancock      
  Team Manager - Cheryl Congram   Team Manager - Shane Congdon
Team Manager - Warren Ross   Team Manager - Cheryl Congram  
       
Australian Open Team Australian Women's Team Australian Masters Team Australian Under 18 Team
       
Brenton Collier - Singles Champion Elise Mabbott - Singles Champion - Player of Carnival Russell Youlten - Singles Champion Luke Foster
Ron Kelly - Player of Carnival Nicole Welsh Terry Bond - Captain Jason Hawker
Ben Nunan Margaret Gorski - Vice Captain Shan Baker Dayne Van Kempen
Steve Woods Lyndall Ellement John Howson Matthew Gartrell
Paul Hancock Lauren Jelly   Jared Jensen
Jake McCartney Renata Delahunty - Captain   Luke Anglessey
Justin Sajich Julie McEwan    
Marc Robertson Nicole Fielding    
Barry Kitchener Jnr Tania McClure    
Aleck Evreniadis      
Steve Saxon      
John Wheeler Team Manager - TBA   Team Manager - TBA
Team Manager - TBA   Team Manager - TBA  
       

 

  TEAM AUSTRALIA 2009  
  26th Australian Eight Ball Championships - 2009 – Canberra Australian Capital Territory (Rydges Lakeside)   
  The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's 3 Masters and 6 Juniors have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England in 2010  
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Ben Nunan Capt Capt Renata Delahunty (Player Carnival) SA  
  WA Ron Kelly V Capt V Capt Margaret Gorski (Singles) VIC  
  VIC Michael Scerri (Player Carnival) . . Elise Mabbott WA  
  WA Justin Sajich (Singles) . . Miranda Jamieson TAS  
  SA Brenton Collier . . Kristy Henville WA  
  ACT Steve Woods . . Nicole Welsh ACT  
  VIC Jake McCartney . . Tania McClure VIC  
  QLD John Wheeler . . Kerri Collins QLD  
  SA James Delahunty . . Rebecca Evans WA  
  QLD Barry Kichener Jnr . . . .  
  SA Paul Hancock . . . .  
  QLD Adam List . . . .  
  . . . . . .  
    Ben Crawley - Manager . . Cheryl Congram - Manager    
     
  AEBF Masters 2009 - England 2010 AEBF Junior Nationals - Marchl 2009 - England 2009  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  SA John Lehman (Singles) Capt . Kurt Dunham TAS  
  VIC Terry Bond V Capt . Anthony Adams TAS  
  VIC Steve Gray . . Aaron Lynch SA  
  QLD Seve Lees . . Gus Di Giorgio VIC  
  . . . . Daniel Faddoul VIC  
  . . . . . .  
  . . . . Nathan Nemes SA  
  . . . . Alessandro Nasca ACT  
  . . . . . .  
  . . . . Warren Ross - Manager .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2008  
  25th Australian Eight Ball Championships - 2008 – Launceston Tasmania (Country Club Casino)   
  The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's and the 3 Masters have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England from 27th June to 9th July 2009   
       
    MENS     WOMENS    
  QLD John Wheeler (Player Carnival) Capt Capt Renata Delahunty (Player Carnival) SA  
  SA Mark Williams V Capt V Capt Sharron Brown QLD  
  SA James Delahunty (S) (P Carnival) . . Elise Mabbott (Singles) WA  
  VIC Ben Nunan . . Lyndall Hulley SA  
  WA Justin Sajich . . Margaret Gorski VIC  
  VIC Marc Robertson . . Lyndal Ellement WA  
  TAS Gregg Watt . . Fiona Plummer TAS  
  SA Brenton Collier . . Sue Bussanich WA  
  ACT Steve Woods . . Miranda Jamieson TAS  
  VIC Tim Shelton . . . .  
  WA Steve Saxon . . . .  
  QLD Brent Read . . . .  
  . . . . . .  
    Phil Dando - Manager . . Cheryl Congram - Manager    
     
  AEBF Masters 2008 - England 2009 AEBF Junior Nationals - April 2008 - England 2008  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . John Howson Capt . Gus Di Giorgio VIC  
  . John Lehman V Capt . Alessandro Nasca ACT  
  . Shan Baker . . Anthony Adams TAS  
  .   . . Brent Hampton ACT  
  . . . . Scott Peel VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . Phil Dando - Manager . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2007  
  24th Australian Eight Ball Championships - 2007–  Melbourne Victoria (Breakers Entertainment Centre Preston)   
  The first 8 Players in the Open first 6 in the Women's and the 3 Masters have the first option to represent Australia at the World Championships to be held in Blackpool England from 29th June to 10th July 2008  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Renata Delahunty SA  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Elise Mabbott (Singles) WA  
  QLD John Wheeler (S) (Play Carnival) . . Lyndall Hulley (Play Carnival) SA  
  WA Justin Sajich . . Joy Sullivan VIC  
  VIC Marc Robertson . . Margaret Gorski VIC  
  VIC Paull Clack . . Lyndal Ellement WA  
  NT Travis Crawley . . Fiona Plummer TAS  
  SA Mark Williams . . Sue McCord QLD  
  SA Brenton Collier . . Kristy Henville WA  
  ACT Steve Woods . .   .  
  VIC Jake McCartney . . . .  
  WA Luke Carter . . . .  
  . Phil Dando - Manager . .  Cheryl Congram - Manager .  
               
     
    AEBF Junior Nationals - April 2007 - England 2007  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  VIC John Howson . . Jake McCartney VIC  
  QLD Danny Higgins . . Michael Hayes .  
  NT Robbie Savage . . Jake Persello .  
  . . . . Kurt Dunham VIC  
  . . . . Daniel Butler .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . Phil Dando - Manager . . Warren Ross - Manager .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2006  
  23rd Australian Eight Ball Championships - 2006 – Darwin Northern Territory (Chan Building)   
  The first 8 Players in the Open Team 6 Women 3 Masters will have the first opportunity to represent Australia at the World Eight Ball Pool Federation. The Mens and Womens Team will travel to THE World Championships in Blackpool England from the 2nd July - 12 July 2007   
       
    MENS     * WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Sharron Brown QLD  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Tanya Aitken QLD  
  NT Travis Crawley (Singles) . . Lyndall Hulley (S) (Play Carnival) SA  
  TAS Gregg Watt (Player Carnival) . . Margaret Gorski VIC  
  WA Justin Sajich . . Elise Mabbott WA  
  VIC Marc Robertson . . Renata Delahunty SA  
  VIC Paull Clack . . Lyndal Ellement WA  
  SA Brenton Collier . . Julie McEwan VIC  
  VIC Jake McCartney . . Lauren Jelly QLD  
  VIC Michael Scerri . . Susie Yeomans VIC  
  WA Alan Brown . . . .  
  QLD Danny Higgins . . * Won World Teams 07 .  
  . Phil Dando - Team Manager . . Cheryl Congram - Team Manager .  
               
     
    AEBF Junior Nationals - April 2006 - England 2006  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . Steve Seebohm - Vice Captain . . Justin Sajich WA  
  . John Howson - Captain . . Nick Howie VIC  
  . Danny Higgins . . Jake McCartney VIC  
  . . . . Levi Congdon WA  
  . . . . Ben Pottinger VIC  
  . . . . . .  
  . . . . Daniel Sostarko .  
  . . . . Anthony Brooker QLD  
  . . . . . .  
  . . . . Santo Zappia - Manager .  

  TEAM AUSTRALIA 2005  
  22nd Australian Eight Ball Championships - 2005– Mandurah Western Australia (Atrium Hotel)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2006  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Renata Delahunty SA  
  VIC Ben Nunan (Singles) V Capt V Capt Lyndall Hulley SA  
  QLD Pat Broderick (Player Carnival) . . Elise Mabbott (S) (Play Carnival) WA  
  VIC Jack Halligan . . Margaret Gorski VIC  
  VIC Marc Robertson . . Melissa Davies SA  
  VIC Paull Clack . . Lyndal Ellement WA  
  NT Travis Crawley . . Sharron Brown QLD  
  SA Russell Youlton . . Sue Bussanich WA  
  SA James Delahunty . . Marie Cripps SA  
  SA Colin Laoutrais . . . .  
  SA Jason Tucker . . . .  
  QLD Steve Lees . . . .  
  . . . . . .  
               
     
    AEBF Junior Nationals - April 2005 - England 2005  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  VIC Terry Bond . . Adam Grabish QLD  
  . . . . Steve Boekel .  
  . . . . Cory Burr TAS  
  . . . . Nick Howie VIC  
  . . . . Ben Pottinger .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . Warren Ross - Manager .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2004  
  21st Australian Eight Ball Championships - 2004 – Gold Coast Queensland (Courtyard by Marriot)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2005  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Tanya Aitken QLD  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Lyndall Hulley (S) (Play Carnival) SA  
  WA Justin Sajich (S) (Player Carnival) . . Joy Sullivan VIC  
  VIC Marc Robertson . . Margaret Gorski VIC  
  VIC Paull Clack . . Elise Mabbott WA  
  TAS Gregg Watt . . Kristyn Klau SA  
  SA Mark Williams . . Sharron Brown QLD  
  ACT Steve Woods . . Kristy Henville WA  
  WA Ron Kelly . . Marie Cripps SA  
  SA Colin Laoutrais . . . .  
  TAS Wayne Stubbs . . . .  
  VIC Steve Tran . . . .  
  . . . . . .  
               
     
    AEBF Junior Nationals - April 2004 - England 2004  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . Ted Mallowes . . Justin Thursby QLD  
  . Rolf Bandte . . Justn Sajich WA  
  . Jack Dehm . . Tim Hyde NT  
  . . . . John Nemes SA  
  . . . . Andrew Jarrett .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2003  
  20th Australian Eight Ball Championships - 2003 – Adelaide South Australia (Empire Pool Lounge)   
  The Mens and Womens Team will travel to Blackpool England: 24th May - 4th June 2004  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Tanya Aitken (Player Carnival) QLD  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Lyndall Hulley (Singles) SA  
  VIC Paul Keyser (Player Carnival) . . Joy Sullivan VIC  
  WA Ron Kelly (Singles) . . Lyndal Ellement WA  
  TAS Gregg Watt . . Melissa Davies SA  
  SA Jason Tucker . . Kristyn Klau SA  
  SA Colin Laoutrais . . Margaret Gorski VIC  
  TAS Wayne Stubbs . . Miranda Jamieson TAS  
  SA Phil Jones . . Sue Bussanich WA  
  VIC Steve Tran . . . .  
  QLD Ian Chung . . . .  
  ACT Matt Harmon . . . .  
  SA Brenton Collier u 21 . . .  
    Phil Dando - Manager     Heather Zappia - Manager    
     
  Masters Australian Team V New Zealand March 20th - 30th 2004 AEBF Junior Nationals - April 2003 - England 2003  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . Rick Watt . . Justin Thursby QLD  
  . Dennis Baker . . Steve Waters SA  
  . Ian Holland . . Luke Carter WA  
  . Dave Glover . . John Nemes SA  
  . Michael Phillips . . Adam Grabish QLD  
  . Tony Labella . . . .  
  . Dave Smallwood . . . .  
  . Chris Risto . . . .  
  . Jim Rene . . . .  
  . Ted Mallowes . . Heather Zappia - Manager .  
    Steve Milisits - Manager          

 

  TEAM AUSTRALIA 2002  
  19th Australian Eight Ball Championships - 2002 – Hobart Tasmania (Wrest Point Casino)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2003  
       
    MENS     WOMENS    
  TAS Gregg Watt Capt Capt Lyndall Hulley (Player Carnival) SA  
  SA Alec Evreniadis (S) (Play Carnival) V Capt V Capt Tanya Aitken QLD  
  SA Phil Jones . . Kristyn Klau (Singles) SA  
  VIC Vince Falcon . . Melissa Davies SA  
  WA Neville Lovis . . Margaret Gorski VIC  
  SA Emile Riera . . Joy Sullivan VIC  
  VIC Paull Clack . . Natalie Froling VIC  
  SA Jason Tucker . . Tracey Doeblein QLD  
  VIC Ben Nunan . . Denise Millington TAS  
  QLD Peter Watt . . . .  
  ACT Kenny Nicol . . . .  
  VIC Jack Halligan . . . .  
  . . . . . .  
    Phil Dando - Manager     Chris Jolly - Manager    
     
    AEBF Junior Nationals - April 2002 - England 2002  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Neil Barton .  
  . . . . Ben Cahill .  
  . . . . John Nemes SA  
  . . . . David Rothall .  
  . . . . Justin Connor QLD  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . Chris Jolly - Manager .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2001  
  18th Australian Eight Ball Championships - 2001 – Cairns Queensland (Cairns Basketball Arena)   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2002  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Tanya Aitken (S) (Play Carnival) QLD  
  NT Travis Crawley (Singles) V Capt V Capt Joy Sullivan VIC  
  VIC Jack Halligan (Player Carnival) . . Melissa Davies SA  
  WA Ron Kelly (Player Carnival) . . Lyndall Hulley SA  
  VIC Ben Nunan . . Tracey Doeblein QLD  
  SA Emile Riera . . Miranda Jamieson TAS  
  SA Mike Delahunty . . Natalie Froling VIC  
  SA Mark Williams . . Margaret Gorski VIC  
  SA James Delahunty . . Barbera Hadley QLD  
  WA Sonny Lister . . . .  
  SA Russell Youlton . . . .  
  TAS Wayne Stubbs . . . .  
  . . . . . .  
    Carl Santalucia - Manager     Chris Jolly - Manager    
     
    AEBF Junior Nationals - April 2001 - England 2001  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Ben Nunan WA  
  . . . . Robert Zappia VIC  
  . . . . Justin Connor QLD  
  . . . . Trevor Jones .  
  . . . . Scott Hammer .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 2000  
  17th Australian Eight Ball Championships - 2000 – Darwin Northern Territory   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2001  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Joy Sullivan VIC  
  VIC Ben Nunan V Capt V Capt Tanya Aitken (Player Carnival) QLD  
  SA Phil Jones (S) (Player Carnival) . . Lyndall Hulley (Singles) SA  
  SA Mark Williams . . Margaret Gorski VIC  
  SA Russell Youlton . . Natalie Froling VIC  
  WA Sonny Lister . . Tracey Doeblein QLD  
  VIC Tim Shelton . . Denise Millington TAS  
  TAS Michael Hodgetts . . Sue McCord QLD  
  WA Tony Vujevich . . . .  
  NSW Quentin Hahn IVT . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
               
     
    AEBF Junior Nationals - April 2000 - England 2000  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Mark Robertson VIC  
  . . . . Jason Smith  SA   
  . . . . Ben Nunan VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1999  
  16th Australian Eight Ball Championships - 1999 – Melbourne Victoria   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 2000  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Joy Sullivan VIC  
  NT Travis Crawley V Capt V Capt Tanya Aitken (S) (Play Carnival) QLD  
  SA Phil Reilly (Player Carnival) .   Margaret Gorski VIC  
  NSW Shawn Budd (Singles) .   Natalie Froling VIC  
  TAS Justin Van Diepen .   Tracey Doeblein QLD  
  SA Phil Hulley .   Denise Millington TAS  
  VIC Tim Shelton .   Sue McCord QLD  
  TAS Ricky Flood .   Theresa Whitten VIC  
  QLD Richard Williams .   Angela Cole QLD  
  SA Paul Dickinson . . . .  
  VIC Scott Mathews . . . .  
  NSW Quentin Hahn . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1999 - England 1999  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . * JUNIORS    
  . . . . Gary Wilcox SA  
  . . . . Ron Kelly WA  
  . . . . James Delahunty SA  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . * 2nd World Junior Teams 99 .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1998  
  15th Australian Eight Ball Championships - 1998 – Fremantle Western Australia   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1999  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis Capt Capt Joy Sullivan (Player Carnival) VIC  
  TAS Phil Bailey V Capt V Capt Tanya Aitken QLD  
  TAS Michael Hodgetts (Player Carnival) .   Sue McKechnie (Singles) NT  
  QLD Richard Williams (Singles) .   Renata Delahunty SA  
  NT Travis Crawley .   Kristyn Klau SA  
  TAS Gregg Watt .   Fiona Plummer TAS  
  VIC Paull Clack .   Theresa Whitten VIC  
  SA Phil Reilly .   Sue McCord QLD  
  TAS Ricky Flood .   Christina Sarmento NT  
  WA Neville Lovis . . . .  
  SA Peter Hall . . . .  
  QLD Luber Giraldo . . . .  
  NSW Quentin Hahn * . . . .  
  . * Won World Singles Champ 99 . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1998 - England 1998  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Mark Zappia VIC  
  . . . . Karl Marino VIC  
  . . . . Ben Bolton WA  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1997  
  14th Australian Eight Ball Championships - 1997 – Adelaide South Australia   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1998  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Alec Evreniadis (S) (Play Carnival) Capt Capt Joy Sullivan VIC  
  SA Mike Delahunty V Capt V Capt Fiona Plummer (Player Carnival) TAS  
  WA Kelvin Lee .   Elise Mabbott (Singles) WA  
  SA Phil Reilly .   Lyndall Hulley SA  
  TAS Justin Van Diepen .   Tanya Aitken QLD  
  WA Sonny Lister .   Natalie Froling VIC  
  SA Phil Jones .   Kristyn Klau SA  
  TAS Ricky Flood .   Theresa Whitten VIC  
  WA Chris Bussanich .   Angela Cole QLD  
  WA Tony Vujevich . . . .  
  SA Adrian Campbell . . . .  
  SA Mark Warry . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1997 - England 1997  
       
    MASTERS     * JUNIORS    
  . . . . ** Mark Warry  SA  
  . . . . Luke Smart WA  
  . . . . Matthew Harmon  ACT  
  . . . . . .  
  . . . . * Won World Junior Teams 97 .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . ** Mark Warry  SA  
  . . . . * 2nd World Junior Champ 97 .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1996  
  13th Australian Eight Ball Championships - 1996 – Canberra Australian Capital Territory   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1997  
       
    * MENS     WOMENS    
  SA Mike Delahunty (Player Carnival) Capt Capt Andrea Hegarty WA  
  VIC Jack Halligan V Capt V Capt Joy Sullivan VIC  
  VIC Josh Haynes (Singles) .   Tanya Aitken (S) (Play Carnival) QLD  
  SA Alec Evreniadis .   Lyndall Hulley SA  
  SA John Barton .   Elise Mabbott WA  
  QLD Steve Hogan .   Kristyn Klau SA  
  QLD Mick Macri .   Sharron Brown QLD  
  SA Russell Youlton .   Denise Millington TAS  
  SA Phil Reilly .   Theresa Whitten VIC  
  TAS Justin Van Diepen . . . .  
  VIC Aaron Mahoney . . . .  
  SA Shane Torchio . . . .  
  . . . . . .  
  .   . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1996 - England 1996  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . * Ben Crawley NT  
  . . . . Mark Warry  SA  
  . . . . ? ?  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . Mark Warry  SA  
  . . . . 2nd World Junior Champ 96 .  
  . . . . Ben Crawley NT  
  . . . . * Won World Junior Champ 96 .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1995  
  12th Australian Eight Ball Championships - 1995 – Launceston Tasmania   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1996  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Mike Delahunty Capt Capt Natalie Froling VIC  
  VIC Jack Halligan V Capt V Capt Joy Sullivan VIC  
  VIC John Russell (Player Carnival) .   Tanya Aitken (S) (Play Carnival) QLD  
  QLD Mick Macri (Singles) .   Lyndall Hulley SA  
  SA Alec Evreniadis .   Renata Delahunty SA  
  WA Avelino DeFreitas .   Fiona Plummer TAS  
  SA Russell Youlton .   Andrea Hegarty WA  
  SA Steve Seebohm .   Sue Bussanich WA  
  SA Ken Mitchell .   Lorraine Verban SA  
  VIC Aaron Mahoney . . . .  
  VIC Dave Collins . . . .  
  VIC Granne Wrigley . . . .  
  . . . . . .  
  . * Won World Championship . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1995 - England 1995  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Aaron Mahoney VIC  
  . . . . * Mathew Franceschini WA  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . * Won World Junior Singles 95 .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1994  
  11th Australian Eight Ball Championships - 1994 – Mildura Victoria   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1995  
       
    MENS     WOMENS    
  SA Mike Delahunty Capt Capt Lyndall Hulley SA  
  TAS Phil Bailey V Capt V Capt Andrea Hegarty WA  
  VIC Valentine Hofferts (Play Carnival) .   Natalie Froling (S) (Play Carnival) VIC  
  SA Alec Evreniadis (Singles) .   Melissa Davies SA  
  VIC Jack Halligan .   Sue Hauck VIC  
  QLD Mick Macri .   Tania Simmons WA  
  QLD Peter Watt . . . .  
  SA Steve Seebohm . . . .  
  WA Kelvin Lee . . . .  
  TAS Justin Van Diepen . . . .  
  WA Sonny Lister . . . .  
  VIC Aaron Mahoney . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1994  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Aaron Mahoney VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1993  
  10th Australian Eight Ball Championships - 1993 – Darwin Northern Territory   
  16th August 1993 – Manchester England saw the first day of competition in the inaugural World Eight Ball Pool Federation’s World Championships.   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1994  
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan Capt Capt Joy Sullivan VIC  
  NT Phil Bailey (Player Carnival) V Capt V Capt Andrea Hegarty WA  
  WA Avelino DeFreitas (Singles) .   Christine Forbes (Singles) VIC  
  SA Alec Evreniadis .   Natalie Froling VIC  
  SA Mike Delahunty .   Melissa Davies SA  
  SA John Barton .   Maureen Togher WA  
  SA Steve Seebohm . . . .  
  WA Kelvin Lee . . . .  
  WA Sonny Lister . . . .  
  SA Phil Hulley . . . .  
  QLD Peter Watt . . . .  
  VIC Ben Vidot . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
    AEBF Junior Nationals - April 1993  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Louis Condo VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1992  
  9th Australian Eight Ball Championships - 1992 – Perth Western Australia   
  The Mens and Womens Team will travel to England in June 1993  
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan (Singles) Capt Capt Ingrid Munro WA  
  SA Ken Mitchell (Player Carnival) V Capt V Capt Joy Sullivan VIC  
  SA Alec Evreniadis .   Natalie Froling (Singles) VIC  
  WA Avelino DeFreitas .   Christine Forbes VIC  
  SA John Barton .   Maureen Togher WA  
  SA Steve Seebohm .   Sue Coulthard SA  
  WA Kelvin Lee . . . .  
  SA Phil Hulley . . . .  
  VIC Ben Vidot . . . .  
  VIC Jim Rene . . . .  
  SA John Lehman . . World Womens Singles .  
  TAS Ken Worthington . . 1st: Linda Leadbitter ENG  
  . . . . 2nd: Natalie Froling AUST  
  . . . . . .  
  1992 Introduction of Women’s Team event into National Championships  
               
    AEBF Junior Nationals - April 1992  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Chris Lilly VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
               

 

  TEAM AUSTRALIA 1991  
  8th Australian Eight Ball Championships - 1991 – Surfers Paradise Queensland   
     
       
    MENS     WOMENS    
  SA John Barton (Singles) Capt Capt Natalie Froling VIC  
  SA Mike Delahunty V Capt . . .  
  VIC Ben Vidot (Player Carnival) . . Sue Coulthard (Singles) .  
  SA Alec Evreniadis . . . .  
  SA Steve Seebohm . . . .  
  WA Chris Bussanich . . . .  
  TAS Michael Hodgetts . . . .  
  VIC Daryl Jenkins . . . .  
  QLD Len Stein . . . .  
  VIC John Russell . . . .  
  VIC Carl Santalucia . . . .  
  VIC Craig Davis . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
     
               
    AEBF Junior Nationals - April 1991  
       
    MASTERS     JUNIORS    
  . . . . Chris Lilly VIC  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  Introduction of annual Junior National Championships to be held in three age groups.  

 

  TEAM AUSTRALIA 1990  
  7th Australian Eight Ball Championships - 1990 – Adelaide South Australia   
     
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan Capt Capt Natalie Froling (Singles) VIC  
  VIC Mike Delahunty (Player Carnival) V Capt . . .  
  SA Phil Hulley (Singles) . . . .  
  WA Avelino DeFreitas . . . .  
  QLD Steve Hogan . . . .  
  QLD Mick Macri . . . .  
  VIC Daryl Jenkins . . . .  
  VIC Jim Rene . . . .  
  TAS Phil Woodham . . . .  
  SA John Calleya . . . .  
  SA Rob Laube . . . .  
  VIC Tom Young . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  1990 Introduced Women’s Doubles to National Championships.  
       
    MASTERS          
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  The Trans Tasman 8-ball Test Series - Hamilton New Zealand   

 

  TEAM AUSTRALIA 1989  
  6th Australian Eight Ball Championships - 1989 – Launceston Tasmania   
     
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan Capt Capt Ronnell Brady (Singles) TAS  
  SA John Barton V Capt . . .  
  WA Kelvin Lee (Player Carnival) . . . .  
  WA Avelino DeFreitas (Singles) . . . .  
  SA Alec Evreniadis . . . .  
  SA Mike Delahunty . . . .  
  QLD Steve Hogan . . . .  
  QLD Mick Macri . . . .  
  SA Ken Mitchell . . . .  
  TAS Phil Bailey . . . .  
  TAS Phil Woodham . . . .  
  NT Ken Southwell . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  1989 Introduced Women’s Singles to National Championships.  

 

  TEAM AUSTRALIA 1988  
  5th Australian Eight Ball Championships - 1988 – Melbourne Victoria   
     
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan Capt . . .  
  QLD Steve Hogan V Capt . . .  
  NSW Mike Heka (S) (Player Carnival) . . . .  
  SA Mike Delahunty . . . .  
  WA Avelino DeFreitas . . . .  
  SA John Barton . . . .  
  NT Ken Southwell . . . .  
  VIC Jim Rene . . . .  
  VIC Carl Santalucia . . . .  
  WA Perry Hart . . . .  
  NSW Risto Barzovski . . . .  
  TAS Warren Shaw . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1987  
  4th Australian Eight Ball Championships - 1987 – Darwin Northern Territory   
     
       
    MENS     WOMENS    
  QLD Steve Hogan (S) (Player Carnival) Capt . . .  
  VIC Jack Halligan V Capt . . .  
  WA Avelino DeFreitas . . . .  
  QLD Mick Macri . . . .  
  SA Ken Mitchell . . . .  
  VIC Shayne Kilpatrick . . . .  
  NSW Risto Barzovski . . . .  
  SA John Lehman . . . .  
  NT Robbie Savage . . . .  
  TAS Cyril Triffitt . . . .  
  WA Gordon Whittaker . . . .  
  SA Graham Forsyth . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1986  
  3rd Australian Eight Ball Championships - 1986 – Perth Western Australia   
     
       
    MENS     WOMENS    
  SA John Barton Capt . . .  
  VIC Shayne Kilpatrick V Capt . . .  
  VIC John Howson (Player Carnival) . . . .  
  QLD Steve Hogan (Singles) . . . .  
  SA Alec Evreniadis . . . .  
  WA Avelino DeFreitas . . . .  
  NT Ken Southwell . . . .  
  VIC Daryl Jenkins . . . .  
  QLD Len Stein . . . .  
  WA Brian Cooney . . . .  
  TAS Craig Helm . . . .  
  SA Rod Carlier . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1985  
  2nd Australian Eight Ball Championships - 1985 – Brisbane Queensland   
     
       
    MENS     WOMENS    
  SA John Barton Capt . . .  
  VIC Jack Halligan V Capt . . .  
  VIC Shayne Kilpatrick (Singles) . . . .  
  QLD Steve Hogan . . . .  
  QLD Len Stein . . . .  
  TAS Phil Woodham . . . .  
  WA Chris Bussanich . . . .  
  NT Robbie Savage . . . .  
  WA Perry Hart . . . .  
  WA Ivan Vudrag . . . .  
  VIC Jeremy Sharp . . . .  
  WA Ric Lewandowski . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  

 

  TEAM AUSTRALIA 1984  
  1st Australian Eight Ball Championships - 1984 – Adelaide South Australia  
     
       
    MENS     WOMENS    
  VIC Jack Halligan Capt . . .  
  SA Mike Delahunty V Capt . . .  
  SA Peter Hall (Singles) . . . .  
  WA Avelino DeFreitas . . . .  
  QLD Steve Lees . . . .  
  NT Alan Turk . . . .  
  TAS Anthony Nicholls . . . .  
  VIC John Varrese . . . .  
  SA Rob Walasek . . . .  
  SA Robert Huala . . . .  
  NT Trevor Reid . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .  
  . . . . . .