Introduction:

The Performance Cup was introduced in 1999 and the trophy and is proudly sponsored by RACK EM UP BILLIARD CENTRE, LILYDALE.  The winner of the Performance Cup will be the best performing state during all of the singles age groups.

Jo Shrigley: 1999 Australian Junior Development Officer. .. "It was decided to start now, this year with our idea of "Team Trophy." It's purpose is to have team stats calculated to come up with the best performed state team, before finals. This would be to encourage players to keep trying their best till the end even if they knew they couldn't make the finals themselves."

Trophy sponsored by
RACK EM UP BILLIARD CENTRE, LILYDALE

Introduction:

All Teams play a round robin event on one day. Top two teams play in the Grand Final.

In 2015 the introduction of Best of 18 frames in the round robin and Grand Final.

(2 x 2 under 12; 2 x 2 under 15; 3 x 3 under18; 1 x 1 under18 girl) (4+4+9+1=18 frames)

In 2015 the introduction "all frames count", therefore fill in players count.

In 2013 the introduction of Best of 17 frames in the round robin and Grand Final.

From 2003 to 2012 it was the Best of 15 frames in the round robin and Grand Final.

A special thank you to the Tasmania 8 Ball Council for kindly donating the inaugural Teams Trophy'

Introduction:

Each state/territory enters three "under 18" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 18 athlete plays every other under 18 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 18  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 5 athletes contest the semi finals and winners progress to the Grand Final.

Introduction:

Each state/territory enters two "under 15" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 15 athlete plays every other under 15 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 15  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 4 athletes contest the semi finals and winners progress to the Grand Final.

Introduction:

Each state/territory enters two "under 12" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 12 athlete plays every other under 12 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 12  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 4 athletes contest the semi finals and winners progress to the grand Final.

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR "UNDER 18" CHAMPION
2016   VIC Matthew Curwood 6 5 Cooper Denmen TAS
2015   WA Stone Stenhouse 6 1 Samuel Burnett QLD
2014   TAS Cale Barrett 6 1 Jayme White QLD
2013   QLD  Vijay Randall  6 3 Adam Bleumink  VIC
2012   WA Luke Foster  6 2 Adam Bleumink VIC
2011   WA Luke Foster 6 4 Dayne Van Kempen QLD
2010   TAS Anthony Adams 6 5 Gus DiGiorgio VIC
2009   SA Aaron Lynch 6 5 Anthony Adams TAS
2008   VIC Daniel Faddoul 6 3 Levi Congdon WA
2007   WA Levi Congdon 6 . Jake McCartney VIC
2006   WA Justin Sajich 6 . Nick Howie VIC
2005   VIC Nick Howie 6 . . .
2004   WA Justin Sajich 6 . John Nemes SA
2003   QLD Justin Thursby 6 2 Steve Waters SA
2002   SA David Rothall 6 . . .
2001   VIC Robert Zappia 5 2 Ben Nunan VIC
2000   VIC Ben Nunan 5 . . .
1999   WA Ron Kelly 4 3 James Delahunty SA
1998   WA Ben Bolton 4 . . .
1997   SA Mark Warry 4 . Luke Smartt WA
1996   SA Mark Warry 4 . Ben Crawley NT
1995   VIC Aaron Mahoney 4 . Mark Warry SA
1994   VIC Aaron Mahoney 4 . Johl Younger VIC
1993   VIC Louis Condo 4 . Chris Lilly VIC
1992   VIC Chris Lilly 4 2 Jon Shaw WA
1991   VIC Chris Lilly 5 0 Travis Crawley NT

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR "UNDER 15" CHAMPION
2016    VIC Devlin Praeger 6 2 Isabella Di Giorgio  VIC
2015   QLD Hayden Goode 6 2 Cooper Denmen TAS
2014   TAS Cooper Denmen 6 4 Jayden Domeika SA
2013   TAS  Alex Pace  6 3 Erik Westerholm  SA
2012   SA Jordan Mitchell 6 5 Scott Brownrigg WA
2011   QLD Vijay Randall 6 5 Cale Barrett TAS
2010   VIC Adam Bleumink 6 5 Tyson Howie VIC
2009   SA Michael Cacciola 6 5 Luke Foster WA
2008   SA Nathan Nemes 6 2 Dayne Van Kempen QLD
2007   VIC Gus Di Giorgio 6 . Nathan Nemes SA
2006   SA Ricky Emery 6   . .
2005   WA Levi Congdon 6 . . .
2004   QLD Chris Horne 6 . . .
2003   WA Justin Sajich 6 4 Daniel Sostarko ACT
2002   WA Justin Sajich 6 . Andrew Robins QLD
2001   SA John Nemes 5 2 Justin Sajich WA
2000   SA Victor Smith 5 . . .
1999   WA Neil Barton 4 1 Dean Selkrig VIC
1998   SA Justin Campbell  4 . . .
1997   VIC Marc Robertson 4 . Matthew Bain WA
1996   WA Ron Kelly 4 . Chris Beagley NT
1995   WA Joelle Smartt 4 . Neil Robertson VIC
1994   VIC Mark Zappia 4 . Luke Smart WA
1993   NT Ben Crawley 4 . Mark Warry NT
1992   VIC Aaron Mahoney  4 1 Johl Younger VIC
1991   VIC Johl Younger 5 3 Lee Mitchell VIC

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR "UNDER 12" CHAMPION
2016    QLD Joshua Burnett 6  3 Jayden Dinga  QLD
2015   QLD Nikolas Burnett 6 4 Neil J Dimer WA
2014   WA Stella Kearney 6 3 Nikolas Burnett QLD
2013   QLD Kyle Thomson 6 4 Alex Kingsbury WA
2012   QLD Hayden Goode 6 3 Nikolas Burnett QLD
2011   QLD Hayden Goode 6 2 Brodie Stubbs TAS
2010   WA Scott Brownrigg 6 2 Alexander Pace TAS
2009   VIC Jacob Isles 6 5 Dennis Marshall TAS
2008   VIC Tyson Howie 6 3 Sam West QLD
2007   VIC Adam Bleumink 6 . Sam West QLD
2006   ACT Ben Maleganeas 6 . . .
2005   SA Nathan Nemes 6 . . .
2004   QLD Kurt Brown 6 . . .
2003   TAS Kurt Dunham 6 3 Scott Peel VIC
2002   SA Guy Allan 6 . . .
2001   SA Guy Allan 5 1 Michael Hayes SA
2000   WA Justin Sajich  5 . Guy Allan SA
1999   WA Justin Sajich  4 0 David England SA
1998   NT Aaron Elmey 4 . Justin Sajich  WA

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR "UNDER 18 GIRLS" CHAMPION
      Winner     Runner-Up  
.   . .   . . .
2016   VIC Isabella Di Giorgio 6 3 Stella Kearney WA
2015   WA Stella Kearney 6 1 Isabella Di Giorgio VIC
2014   . . . . . .
  AUSTRALIAN EIGHT BALL CHAMPIONSHIPS "PERFORMANCE CUP"
      Winner        
2015   . . . . . .
2014   QLD Queensland . . . .
2013   QLD Queensland . . . .
2012   QLD Queensland . . . .
2011   QLD Queensland . . . .
2010   VIC Victoria . . . .
2009   VIC Victoria . . . .
2008   SA South Australia . . . .
2007   VIC Victoria . . . .
2006   VIC Victoria . . . .
2005   QLD Queensland . . . .
2004   QLD Queensland . . . .
2003   WA West Australia . . . .
2002   WA West Australia . . . .
2001   SA South Australia . . . .
2000   WA West Australia . . . .
1999   VIC Victoria . . . .

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR SPORTS PERSON AWARD
      Winner     Sponsored  
2015   . . . . . .
2014   QLD Jayme White . . by Warren Ross .
2013   WA Ben Foster . . by Warren Ross .
2012   NT Ethan Beattie . . by Warren Ross .
2011   WA Luke Foster . . by Warren Ross .
2010   TAS Cale Barrett . . by Warren Ross .
2009   VIC Kurt Dunham  . . by Warren Ross .
2008   VIC Gus Di Giorgio  . . by Warren Ross .
2007   VIC Adam Bleumink  . . by Warren Ross .
2006   WA Justin Sajich  . . by Warren Ross .
2005   TAS Cory Burr  . . by Warren Ross .
2004   SA Andy Jarrett  . . by Chris Jolly .
2003   TAS Anna Gordon  . . by Chris Jolly .
2002   WA Ron Kelly  . . by Chris Jolly .

 

 

  AUSTRALIAN EIGHT BALL JUNIOR "TEAMS DAY" CHAMPION
2016    QLD Queensland
10 8 South Australia SA
2015   WA Western Australia 10 5 Victoria VIC
2014   VIC Victoria 9 7 Western Australia WA
2013   QLD  Queensland  9 4 Victoria  VIC
2012   WA Western Australia 8 6 South Australia SA
2011   TAS Tasmania 8 6 Queensland QLD
2010   VIC Victoria 8 6 Western Australia WA
2009   TAS Tasmania 8 7 South Australia SA
2008   SA South Australia 8 5 Tasmania TAS
2007   VIC Victoria 8 7 South Australia SA
2006   QLD Queensland 8 6 South Australia SA
2005   QLD Queensland 8 7 Western Australia WA
2004   WA Western Australia 8 7 Queensland QLD
2003   QLD Queensland 8 5 Western Australia WA