Introduction:

All Teams play a round robin event on one day. Top two teams play in the Grand Final.

In 2015 the introduction of Best of 18 frames in the round robin and Grand Final.

(2 x 2 under 12; 2 x 2 under 15; 3 x 3 under18; 1 x 1 under18 girl) (4+4+9+1=18 frames)

In 2015 the introduction "all frames count", therefore fill in players count.

In 2013 the introduction of Best of 17 frames in the round robin and Grand Final.

From 2003 to 2012 it was the Best of 15 frames in the round robin and Grand Final.

A special thank you to the Tasmania 8 Ball Council for kindly donating the inaugural Teams Trophy'

AUSTRALIAN JUNIOR CHAMPION: TEAMS ROUND ROBIN
Year Host   Winner     Runner-Up  
2020 ACT            
2019 TAS QLD Queensland 14 11 Victoria VIC
2018 SA QLD Queensland 11 3 South Australia SA
2017 NT VIC Victoria 11 7 Queensland QLD
2016 WA QLD Queensland 10 8 South Australia SA
2015 QLD WA Western Australia 10 5 Victoria VIC
2014 VIC VIC Victoria 9 7 Western Australia WA
2013 SA QLD Queensland 9 4 Victoria VIC
2012 ACT WA Western Australia 8 6 South Australia SA
2011 NT TAS Tasmania 8 6 Queensland QLD
2010 TAS VIC Victoria 8 6 Western Australia WA
2009 QLD TAS Tasmania 8 7 South Australia SA
2008 SA SA South Australia 8 5 Tasmania TAS
2007 WA VIC Victoria 8 7 South Australia SA
2006 VIC QLD Queensland 8 6 South Australia SA
2005 VIC QLD Queensland 8 5 Western Australia WA
2004 NT WA Western Australia 8 7 Queensland QLD
2003 VIC QLD Queensland 8 5 Western Australia WA

 

Introduction:

The Performance Cup was introduced in 1999 and the trophy and is proudly sponsored by RACK EM UP BILLIARD CENTRE, LILYDALE.  The winner of the Performance Cup will be the best performing state during all of the singles age groups.

Jo Shrigley: 1999 Australian Junior Development Officer. .. "It was decided to start now, this year with our idea of "Team Trophy." It's purpose is to have team stats calculated to come up with the best performed state team, before finals. This would be to encourage players to keep trying their best till the end even if they knew they couldn't make the finals themselves."

Trophy sponsored by
RACK EM UP BILLIARD CENTRE, LILYDALE

AUSTRALIAN EIGHT BALL CHAMPIONSHIPS "PERFORMANCE CUP"
Year Host   Winner        
2020 ACT            
2019 TAS QLD Queensland        
2018 SA QLD Queensland        
2017 NT VIC Victoria        
2016 WA QLD Queensland        
2015 QLD WA Western Australia        
2014 VIC QLD Queensland        
2013 SA QLD Queensland        
2012 ACT QLD Queensland        
2011 NT QLD Queensland        
2010 TAS VIC Victoria        
2009 QLD VIC Victoria        
2008 SA SA South Australia        
2007 WA VIC Victoria        
2006 VIC VIC Victoria        
2005 VIC QLD Queensland        
2004 NT QLD Queensland        
2003 VIC WA Western Australia        
2002 QLD WA Western Australia        
2001 TAS SA South Australia        
2000 SA WA West Australia        
1999 WA VIC Victoria        
               

Introduction:

The Trophy goes to the person who has achieved or brought credit to the eight ball sporting community through their actions during the Australian Junior Eight Ball Championships.

All Team Managers vote.

AUSTRALIAN JUNIOR SPORTS PERSON
Year Host   Winner        
2020 ACT            
2019 TAS VIC Isabella Di Giorgio . . . .
2018 SA NT Ayden Hodgson . . . .
2017 NT QLD Hayden Goode . . . .
2016 WA NT Ayden Hodgson . . . .
2015 QLD VIC Isabella Di Giorgio . . . .
2014 VIC QLD Jayme White . . . .
2013 SA WA Ben Foster . . . .
2012 ACT NT Ethan Beattie . . . .
2011 NT WA Luke Foster . . . .
2010 TAS TAS Cale Barrett . . . .
2009 QLD VIC Kurt Dunham . . . .
2008 SA VIC Gus Di Giorgio . . . .
2007 WA VIC Adam Bleumink . . . .
2006 VIC WA Justin Sajich . . . .
2005 VIC TAS Cory Burr . . . .
2004 NT SA Andy Jarrett . . . .
2003 VIC TAS Anna Gordon . . . .
2002 QLD WA Ron Kelly . . . .
               

Introduction:

Each state/territory enters three "under 18" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 18 athlete plays every other under 18 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 18  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 5 athletes contest the semi finals and winners progress to the Grand Final.

AUSTRALIAN JUNIOR CHAMPION: UNDER 18
Year Host   Winner     Runner-Up  
2020 ACT            
2019 TAS VIC Devlin Praeger 6 2 Kyle Thomson QLD
2018 SA SA Kane Weekley 6 3 Danyal Porter SA
2017 NT SA Jayden Domeika 6 2 Devlin Praeger VIC
2016 WA VIC Matthew Curwood 6 5 Cooper Denmen TAS
2015 QLD WA Stone Stenhouse 6 1 Samuel Burnett QLD
2014 VIC TAS Cale Barrett 6 1 Jayme White QLD
2013 SA QLD Vijay Randall 6 3 Adam Bleumink VIC
2012 ACT WA Luke Foster 6 2 Adam Bleumink VIC
2011 NT WA Luke Foster 6 4 Dayne Van Kempen QLD
2010 TAS TAS Anthony Adams 6 5 Gus DiGiorgio VIC
2009 QLD SA Aaron Lynch 6 5 Anthony Adams TAS
2008 SA VIC Daniel Faddoul 6 3 Levi Congdon WA
2007 WA WA Levi Congdon 6 . Jake McCartney VIC
2006 VIC WA Justin Sajich 6 . Nick Howie VIC
2005 VIC VIC Nick Howie 6 . . .
2004 NT WA Justin Sajich 6 . John Nemes SA
2003 VIC QLD Justin Thursby 6 2 Steve Waters SA
2002 QLD SA David Rothall 6 . . .
2001 TAS VIC Robert Zappia 5 2 Ben Nunan VIC
2000 SA VIC Ben Nunan 5 . . .
1999 WA WA Ron Kelly 4 3 James Delahunty SA
1998 NT WA Ben Bolton 4 . . .
1997 VIC SA Mark Warry 4 . Luke Smartt WA
1996 QLD SA Mark Warry 4 . Ben Crawley NT
1995 ACT VIC Aaron Mahoney 4 . Mark Warry SA
1994 SA VIC Aaron Mahoney 4 . Johl Younger VIC
1993 WA VIC Louis Condo 4 . Chris Lilly VIC
1992 NT VIC Chris Lilly 4 2 Jon Shaw WA
1991 VIC VIC Chris Lilly 5 0 Travis Crawley NT

Introduction:

Each state/territory enters two "under 18 girls" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 18 athlete plays every other under 18 athletes in individual matches (best of "5" five frames). These matches are know as the under 18 girls singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 4 athletes contest the semi finals and winners progress to the Grand Final.

AUSTRALIAN JUNIOR CHAMPION: UNDER 18 GIRLS
Year Host   Winner     Runner-Up  
2020 ACT            
2019 TAS VIC Teah Raeburn 6 3 Emily Sanders NT
2018 SA WA Holly Va'Aelua 6 3 Kyra Rikys WA
2017 NT WA Holly Va'Aelua 6 2 Teah Raeburn VIC
2016 WA VIC Isabella Di Giorgio 6 3 Stella Kearney WA
2015 QLD WA Stella Kearney 6 1 Isabella Di Giorgio VIC

Introduction:

Each state/territory enters two "under 15" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 15 athlete plays every other under 15 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 15  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 4 athletes contest the semi finals and winners progress to the Grand Final.

AUSTRALIAN JUNIOR CHAMPION: UNDER 15
Year Host   Winner     Runner-Up  
2020 ACT            
2019 TAS VIC Toby Clack 6 4 Billy Browne QLD
2018 SA SA Rory Jowett 6 5 Niki Burnett QLD
2017 NT WA Neil J Dimer 6 3 Joe McClintock QLD
2016 WA VIC Devlin Praeger 6 2 Isabella Di Giorgio VIC
2015 QLD QLD Hayden Goode 6 2 Cooper Denmen TAS
2014 VIC TAS Cooper Denmen 6 4 Jayden Domeika SA
2013 SA TAS Alex Pace 6 3 Erik Westerholm SA
2012 ACT SA Jordan Mitchell 6 5 Scott Brownrigg WA
2011 NT QLD Vijay Randall 6 5 Cale Barrett TAS
2010 TAS VIC Adam Bleumink 6 5 Tyson Howie VIC
2009 QLD SA Michael Cacciola 6 5 Luke Foster WA
2008 SA SA Nathan Nemes 6 2 Dayne Van Kempen QLD
2007 WA VIC Gus Di Giorgio 6 . Nathan Nemes SA
2006 VIC SA Ricky Emery 6   . .
2005 VIC WA Levi Congdon 6 . . .
2004 NT QLD Chris Horne 6 . . .
2003 VIC WA Justin Sajich 6 4 Daniel Sostarko ACT
2002 QLD WA Justin Sajich 6 . Andrew Robins QLD
2001 TAS SA John Nemes 5 2 Justin Sajich WA
2000 SA SA Victor Smith 5 . . .
1999 WA WA Neil Barton 4 1 Dean Selkrig VIC
1998 NT SA Justin Campbell 4 . Ben Nunan VIC
1997 VIC VIC Marc Robertson 4 . Matthew Bain WA
1996 QLD WA Ron Kelly 4 . Chris Beagley NT
1995 ACT WA Joelle Smartt 4 . Neil Robertson VIC
1994 SA VIC Mark Zappia 4 . Luke Smart WA
1993 WA NT Ben Crawley 4 . Mark Warry NT
1992 NT VIC Aaron Mahoney 4 1 Johl Younger VIC
1991 VIC VIC Johl Younger 5 3 Lee Mitchell VIC

Introduction:

Each state/territory enters two "under 12" eight ball athletes as part of their state/territory team to the Australian Eight Ball Junior Champions (Junior Nationals). Each under 12 athlete plays every other under 12 athletes in individual matches (best of five frames). These matches are know as the under 12  singles round robin event. At the conclusion of the round round the top 4 athletes contest the semi finals and winners progress to the grand Final.

al.

AUSTRALIAN JUNIOR CHAMPION: UNDER 12
Year Host   Winner     Runner-Up  
2020 ACT            
2019 TAS QLD Jackson Agale 6 4 Sebastian Ireland SA
2018 SA SA Daniel Hanley 6 3 Ciaran Dempsey VIC
2017 NT QLD Jayden Dinga 6 5 Toby Clack VIC
2016 WA QLD Joshua Burnett 6 3 Jayden Dinga QLD
2015 QLD QLD Nikolas Burnett 6 4 Neil J Dimer WA
2014 VIC WA Stella Kearney 6 3 Nikolas Burnett QLD
2013 SA QLD Kyle Thomson 6 4 Alex Kingsbury WA
2012 ACT QLD Hayden Goode 6 3 Nikolas Burnett QLD
2011 NT QLD Hayden Goode 6 2 Brodie Stubbs TAS
2010 TAS WA Scott Brownrigg 6 2 Alexander Pace TAS
2009 QLD VIC Jacob Isles 6 5 Dennis Marshall TAS
2008 SA VIC Tyson Howie 6 3 Sam West QLD
2007 WA VIC Adam Bleumink 6 . Sam West QLD
2006 VIC ACT Ben Maleganeas 6 . . .
2005 VIC SA Nathan Nemes 6 . . .
2004 NT QLD Kurt Brown 6 . . .
2003 VIC TAS Kurt Dunham 6 3 Scott Peel VIC
2002 QLD SA Guy Allan 6 . . .
2001 TAS SA Guy Allan 5 1 Michael Hayes SA
2000 SA WA Justin Sajich 5 . Guy Allan SA
1999 WA WA Justin Sajich 4 0 David England SA
1998 NT NT Aaron Elmey 4 . Justin Sajich WA
1997 VIC VIC Dean Selkrig 4 . Alex Jansen VIC
1996 QLD VIC Dean Selkrig 4 . Neil Barton WA
1995 ACT VIC Robert Zappia 4 . Ben Nunan VIC
1994 SA VIC Neil Robertson 4 . Steve Williams NT