Australian Team 2019

Travelling to Blackpool England, June 2019 to represent Australia at the World Eightball Pool Championships.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
AUSTRALIAN EIGHT BALL PLAYER OF THE CARNIVAL
  MEN'S   WOMEN'S   MASTERS  
  Awarded to State Awarded to State Awarded to State
2020 . . . . . .
2019 . . . . . .
2018 . . . . . .
2017 Justin Sajich NSW Nicole Welsh ACT Steve Gray VIC
2016 Michael Scerri VIC Sue Bussanich WA Wayne Stubbs TAS
2015 Justin Sajich NSW Lyndall Morphett SA Michael Delahunty SA
2014 Jake McCartney VIC Lyndall Hulley SA Steve Gray VIC
2013 Jake McCartney VIC Renata Delahunty / Lyndall Hulley SA Don Colbert VIC
2012 James Delahunty SA Chrisyina Sarmento NT Steve Gray VIC
2011 Jake McCartney VIC Renata Delahunty SA Cranne Wrigley VIC
2010 Ron Kelly WA Elise Mabbott SA . .
2009 Michael Scerri VIC Renata Delahunty SA . .
2008 James Delahunty / John Wheeler SA - Q Renata Delahunty SA . .
2007 John Wheeler QLD Lyndall Hulley SA . .
2006 Gregg Watt TAS Lyndall Hulley SA . .
2005 Pat Broderick QLD Elise Mabbott WA . .
2004 Justin Sajich WA Lyndall Hulley SA . .
2003 Paul Keyser VIC Tanya Aitken QLD . .
2002 Alec Evreniadis SA Lyndall Hulley SA . .
2001 Ron Kelly / Jack Halligan WA - Q Tanya Aitken QLD . .
2000 Phil Jones WA Lyndall Hulley SA . .
1999 Phil Reilly SA Tanya Aitken QLD . .
1998 Mick Hodgetts TAS Joy Sullivan VIC . .
1997 Alec Evreniadis SA Fiona Plummer TAS . .
1996 Mike Delahunty VIC Tanya Aitken QLD . .
1995 John Russell VIC Tanya Aitken QLD . .
1994 Valentine Hofferts VIC Natalie Froling VIC . .
1993 Phil Bailey NT . . . .
1992 Ken Mitchell SA . . . .
1991 Ben Vidot VIC . . . .
1990 Mike Delahunty VIC . . . .
1989 Kelvin Lee WA . . . .
1988 Mike Heka NSW . . . .
1987 Steve Hogan QLD . . . .
1986 John Howson VIC . . . .
1985 . . . . . .
1984 . . . . . .

 

AUSTRALIAN EIGHT BALL MENS TEAMS CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018 SA  South Australia 17 6 Western Australia  WA AEBF Albury, NSW
2017 VIC Victoria 17 9 South Australia SA ACT Canberra 
2016 VIC Victoria 17 12 South Australia SA TAS Launceston
2015 VIC Victoria 17 12 New South Wales NSW VIC Albury
2014 NSW New South Wales (16) 4 (16) 0 Victoria VIC NT Darwin
2013 SA South Australia 17 12 Western Australia WA WA Perth 
2012 VIC Victoria 17 12 Western Australia WA QLD Surfers Paradise 
2011 VIC Victoria 17 11 South Australia SA NSW Campbelltown
2010 VIC Victoria 17 9 South Australia SA SA Adelaide 
2009 SA South Australia 17 15 Victoria VIC ACT Canberra 
2008 VIC Victoria 17 11 South Australia SA TAS Launceston 
2007 SA South Australia 16 (4) 16 (0) Victoria VIC VIC Preston
2006 VIC Victoria 17 9 Tasmania TAS NT Darwin
2005 QLD Queensland 17 13 Victoria VIC WA Mandurah 
2004 SA South Australia 17 12 Western Australia WA QLD Surfers Paradise 
2003 SA South Australia 17 6 Victoria VIC SA Adelaide 
2002 SA South Australia 17 12 Victoria VIC TAS Hobart 
2001 SA South Australia 17 12 Western Australia WA QLD Cairns
2000 SA South Australia 17 11 Western Australia WA NT Darwin 
1999 SA South Australia 17   Victoria VIC VIC Melbourne 
1998 TAS Tasmania 17 15 South Australia SA WA Fremantle 
1997 WA Western Australia 17 9 South Australia SA SA Adelaide 
1996 SA South Australia 17 10 Victoria VIC ACT Canberra 
1995 SA South Australia 17   Victoria VIC TAS Launceston 
1994 SA South Australia 17   Victoria VIC VIC Mildura 
1993 WA Western Australia 17 15 South Australia SA NT Darwin 
1992 SA South Australia 8 6 Victoria VIC WA Perth 
1991 VIC Victoria 7 2 Western Australia WA QLD Surfers Paradise 
1990 VIC Victoria 7 5 South Australia SA SA Adelaide 
1989 SA South Australia 7   Victoria VIC TAS Launceston 
1988 WA Western Australia 7   Victoria VIC VIC Melbourne
1987 QLD Queensland 7   South Australia SA NT Darwin 
1986 SA South Australia 7 3 Victoria VIC WA Perth
1985 WA Western Australia 7   South Australia SA QLD Brisbane 
1984 SA South Australia 7   Western Australia WA SA Adelaide 

 

AUSTRALIAN EIGHT BALL MENS SINGLES CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018 SA   James Delahunty 10  Marc Robertson  VIC  AEBF Albury, NSW
2017 SA Ricky Emery 10 8 Gus Di Giorgio VIC ACT Canberra 
2016 WA Ben Foster 10 7 Michael Scerri VIC TAS Launceston
2015 VIC Michael Scerri 10 9 Steve Woods NSW VIC Albury
2014 VIC Michael Scerri 10 5 Steve Saxon WA NT Darwin
2013 VIC Kurt Dunham 10 9 Ben Nunan VIC WA Perth 
2012 VIC Marc Robertson 10 6 John Wheeler NSW QLD Surfers Paradise 
2011 NSW John Wheeler 10 9 Justin Sajich WA NSW Campbelltown
2010 SA Brenton Collier 10 8 Steve Mifsud VIC SA Adelaide 
2009 WA Justin Sajich 10 3 Brenton Collier SA ACT Canberra 
2008 SA James Delahunty 10 5 Justin Sajich WA TAS Launceston 
2007 QLD John Wheeler 10 4 Steve Woods ACT VIC Preston
2006 NSW Travis Crawley 10 9 Steve Woods ACT NT Darwin
2005 VIC Ben Nunan 10 2 Paul Clack VIC WA Mandurah 
2004 WA Justin Sajich 10 6 Travis Crawley NT QLD Surfers Paradise 
2003 WA Ron Kelly 9 3 John Barton SA SA Adelaide 
2002 SA Alec Evreniadis 9 4 Ricky Lee TAS TAS Hobart 
2001 NT Travis Crawley 9 7 Emile Riera SA QLD Cairns
2000 SA Phil Jones 6 2 Damian Ha NT NT Darwin 
1999 NSW Shaun Budd 6   Travis Crawley NT VIC Melbourne 
1998 QLD Richard Williams 6   Peter Hall SA WA Fremantle 
1997 SA Alec Evreniadis 6 2 Kelvin Lee WA SA Adelaide 
1996 VIC Josh Haynes 5 2 Chris Stead ACT ACT Canberra 
1995 QLD Mick Macri 5   Steve Seebohm SA TAS Launceston 
1994 SA Alec Evreniadis 5   Justin Van Diepen TAS VIC Mildura 
1993 WA Avelino Defreitas 5 4 Peter Watt QLD NT Darwin 
1992 VIC Jack Halligan 5 4 Mike Dulahunty SA WA Perth 
1991 SA John Barton 5 4 Daryl Jenkins VIC QLD Surfers Paradise 
1990 SA Phil Hulley 5 3 Tom Young VIC SA Adelaide 
1989 WA Avelino Defreitas 5   Phil Bailey NT TAS Launceston 
1988 NSW Mike Heka 5   Steve Hogan QLD VIC Melbourne
1987 QLD Steve Hogan 5   Steve Seebohm SA NT Darwin 
1986 VIC Steve Hogan 5   Brian Cooney WA WA Perth
1985 SA Shanyne Kilpatrick 5   Steve Hogan QLD QLD Brisbane 
1984 SA Peter Hall 5   Avelino Defreitas WA SA Adelaide 

 

                 
    AUSTRALIAN EIGHT BALL MENS DOUBLES CHAMPIONSHIPS  
    Winner     Runner Up  
. . . . . . . . .
2002 WA Ron Kelly Alan Brown . . Peter Watt Brent Read  QLD
2001 SA Phil Reilly Emile Riera 5 2 Gregg Watt Damien Smith TAS
2000 SA Alec Evreniadis Phil Reilly . . Ben Vidot Paul Dickinson WA
1999 VIC Mark Williams Arthur Andonopoulos . . Alec Evreniadis Phil Reilly SA
1998 TAS Gregg Watt Ricky Flood . . Alec Evreniadis Phil Reilly SA
1997 SA Alec Evreniadis Phil Reilly . . Daryl Jenkins David Collins VIC
1996 QLD Steve Hogan Mick Macri . . Phil Bailey Rusty Cheshire NSW
1995 SA Shane Torchio Chris Lilly . . John Howson Val Hofferts VIC
1994 QLD Peter Watt Mick Macri  . . Shane Griffin Travis Crawley NT
1993 QLD Peter Watt Dean McDonald . . Alec Evreniadis Colin Laoutaris SA
1992 WA Kelvin Lee Tony Westbrook . . Steve Lees Danny Higgins QLD
1991 VIC Ben Vidot Craig Davis . . Sam Macri Brian Budd NSW
1990 QLD Steve Hogan Mick Macri  . . Michael Hodgetts Gary Burns TAS
1989 QLD Steve Hogan Mick Macri . . Jack Halligan Gordon Whittaker WA
1988 N Mike Heka Risto Barzovski . . Mick Macri Steve Lohmann QLD
1987 WA Jack Halligan Gordon Whittaker . . Barry Smith Steve Bird NSW
1986 SA Steve Seebohm John Kendle . . Daryl Jenkins Peter Nelson  VIC
1985 WA Jack Halligan Avelino Defreitas . . Len Stein Steve Lees QLD
1984 VIC John Howson Tom Young  . . Tony Sladek Robbie Savage  NT
                 
AUSTRALIAN EIGHT BALL WOMENS TEAMS CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018  ACT Aus Capital Territory 13  10 Victoria VIC AEBF Albury, NSW
2017 ACT Aus Capital Territory 13 6 Queensland QLD ACT Canberra 
2016 VIC Victoria 13 10 Western Australia WA TAS Launceston
2015 SA South Australia 13 8 Queensland QLD VIC Albury
2014 SA South Australia 13 11 Victoria VIC NT Darwin
2013 SA South Australia (12) 3 (12) 2 Victoria VIC WA Perth 
2012 VIC Victoria 13 10 South Australia SA QLD Surfers Paradise 
2011 VIC Victoria 13 9 South Australia SA NSW Campbelltown
2010 VIC Victoria 13 6 Aus Capital Territory ACT SA Adelaide 
2009 QLD Queensland 13 10 South Australia SA ACT Canberra 
2008 SA South Australia 13 10 Victoria VIC TAS Launceston 
2007 SA South Australia 13 8 Queensland QLD VIC Preston
2006 QLD Queensland 13 7 Victoria VIC NT Darwin
2005 SA South Australia 13 7 Victoria VIC WA Mandurah 
2004 SA South Australia 13 3 Victoria VIC QLD Surfers Paradise 
2003 WA Western Australia 13 11 South Australia SA SA Adelaide 
2002 TAS Tasmania 13 10 South Australia SA TAS Hobart 
2001 SA South Australia 13 7 Queensland QLD QLD Cairns
2000 SA South Australia 13 6 Queensland QLD NT Darwin 
1999 VIC Victoria 13   Queensland QLD VIC Melbourne 
1998 SA South Australia 13   Victoria VIC WA Fremantle 
1997 SA South Australia 13 6 Victoria VIC SA Adelaide 
1996 WA Western Australia 13 9 South Australia SA ACT Canberra 
1995 SA South Australia 13   Queensland QLD TAS Launceston 
1994 VIC Victoria 13   Western Australia WA VIC Mildura 
1993 VIC Victoria 13 11 South Australia SA NT Darwin 
1992 WA Western Australia 5 3 Victoria VIC WA Perth 
1991   . . . .   QLD Surfers Paradise 
1990   . . . .   SA Adelaide 
1989   . . . .   TAS Launceston 
1988   . . . .   VIC Melbourne
1987   . . . .   NT Darwin 
1986   . . . .   WA Perth
1985   . . . .   QLD Brisbane 
1984   . . . .   SA Adelaide 

 

AUSTRALIAN EIGHT BALL WOMENS SINGLES CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018  SA Lyndall Vine 9 5 Kolbe Poole VIC AEBF Albury, NSW
2017 WA Kristy Henville 8 6 Christina Sarmento NT ACT Canberra 
2016 NSW Sharron Brown 8 5 Melanie Sanders NT TAS Launceston
2015 SA Lyndall Morphett 9 8 Renata Delahunty SA VIC Albury
2014 SA Lyndall Hulley 9 6 Rhiannon Bolton VIC NT Darwin
2013 SA Lyndall Hulley 9 5 Kolbe Poole VIC WA Perth 
2012 SA Renata Delahunty 9 7 Sharron Brown NSW QLD Surfers Paradise 
2011 WA Sue Bussanich 9 6 Renata Delahunty SA NSW Campbelltown
2010 SA Elise Mabbott 9 4 Margaret Gorski VIC SA Adelaide 
2009 VIC Margaret Gorski 9 6 Renata Delahunty SA ACT Canberra 
2008 SA Renata Delahunty 9 4 Miranda Jamieson TAS TAS Launceston 
2007 WA Elise Mabbott 9 3 Kristyn Nelson (Klau) SA VIC Preston
2006 SA Lyndall Hulley 9 5 Mel Malone NSW NT Darwin
2005 WA Elise Mabbott 9 5 Sue Bussanich WA WA Mandurah 
2004 SA Lyndall Hulley 8 1 Joy Sullivan VIC QLD Surfers Paradise 
2003 SA Lyndall Hulley 8 6 Elise Mabbott WA SA Adelaide 
2002 SA Kristyn Klau 8 1 Tracey Doeblien QLD TAS Hobart 
2001 QLD Tanya Aitken 8 5 Julie McEwan VIC QLD Cairns
2000 SA Lyndall Hulley 5 2 Denise Millington TAS NT Darwin 
1999 QLD Tanya Aitken 5   Margaret Goski VIC VIC Melbourne 
1998 NT Sue McKechnie 5   Sue Bussanich WA WA Fremantle 
1997 WA Elise Mabbott 5 2 Lyndall Morphett SA SA Adelaide 
1996 QLD Tanya Aitken 5 1 Sue Stevens WA ACT Canberra 
1995 QLD Tanya Aitken 5   Joy Sullivan VIC TAS Launceston 
1994 VIC Natalie Froling 5   Cindy Hall ACT VIC Mildura 
1993 VIC Christine Forbes 5 2 Melissa Davis  SA NT Darwin 
1992 VIC Natalie Froling 5 3 Sue Coulthard SA WA Perth 
1991 VIC Natalie Froling 5 3 Sue Coulthard SA QLD Surfers Paradise 
1990 VIC Natalie Froling 5 4 Tarli Chandler WA SA Adelaide 
1989 TAS Ronelle Brady 5   Natalie Froling VIC TAS Launceston 
1988 . . . . . . VIC Melbourne
1987 . . . . . . NT Darwin 
1986 . . . . . . WA Perth
1985 . . . . . . QLD Brisbane 
1984 . . . . . . SA Adelaide 

 

                 
    AUSTRALIAN EIGHT BALL WOMENS DOUBLES CHAMPIONSHIPS  
    Winner     Runner Up  
. . . . . . . . .
2002 WA Sue Bussanich Kristy Henville  . . Melisa Davis Kristyn Klau SA
2001 VIC Joy Sullivan Natalie Froling . . Lyndall Hulley Renata Hedrick SA
2000 VIC Joy Sullivan Natalie Froling . . Sue Kendle Chrissie McGinnis NT
1999 VIC Theresa Whitten Margaret Gorski . . Elise Mabbott Robyn Johannessen WA
1998 QLD Tanya Aitken Tracey Doeblin . . Amanda Hemphill Christine Forbes  VIC
1997 TAS Denise Millington Fiona Plummer . . Sue Bussanich Andrew Hegarty WA
1996 QLD Sharron Brown Tanya Aitken . . Chrissie McGinnis Sharron Crawley NT
1995 TAS Denise Millington Ronnell Brady . . Lyndall Morphett Kristyn Klau SA
1994 VIC Natalie Froling Joy Sullivan . . Denise Millington Ronnell Brady TAS
1993 SA Lyndall Morphett Porraine Verban . . Natalie Froling Joy Sullivan VIC
1992 VIC Natalie Froling Joy Sullivan . . Sue Coulthard Kerry Scanlon SA
1991 VIC Natalie Froling Joy Sullivan . . Ronnell Brady Tracey Salter TAS
1990 WA Fran Love Sue Livie . . Dianne Webb Chris Smith SA
                 

 

AUSTRALIAN EIGHT BALL MASTERS SINGLES CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018   South Australia  11   Victoria   AEBF Albury, NSW
2017   Victoria 11 5 Tasmania     Canberra 
2016   Tasmania 11 10 Western Australia     Launceston
2015   South Australia 9 5 Victoria     Albury
2014   Victoria 9 4 Queensland     Darwin
2013   Western Australia 9 4 Victoria     Perth 
2012   Western Australia 9 7 Victoria     Surfers Paradise 
2011   Victoria 10 9 South Australia     Campbelltown
2010   Victoria 5 4 South Australia     Adelaide 
2009   Queensland 5 4 Victoria     Canberra 
2008   South Australia 5 1 Victoria     Launceston 
AUSTRALIAN EIGHT BALL MASTERS SINGLES CHAMPIONSHIPS
Year State Winner Score Score Runner-up State Host City
2020             AEBF Albury, NSW
2019             AEBF Albury, NSW
2018  SA Stacey Vine 8 6 John Russell  VIC AEBF Albury, NSW
2017 TAS Greg Lawrie 8 5 Steve Gray VIC ACT Canberra 
2016 VIC Steve Gray 8 4 John Russell VIC TAS Launceston
2015 SA Michael Delahunty 8 7 Wayne Stubbs TAS VIC Albury
2014 VIC Steve Gray 8 3 John Russell VIC NT Darwin
2013 VIC Steve Gray 8 4 Don Colbert VIC WA Perth 
2012 VIC Don Colbert 8 2 John Howson VIC QLD Surfers Paradise 
2011 SA Paul Hancock 9 7 Ian Will ACT NSW Campbelltown
2010 SA Russell Youlten 8 5 Jim Rene VIC SA Adelaide 
2009 SA John Lehman 7 5 Arthur Karanis SA ACT Canberra 
2008 WA Shan Baker 7 8 John Lehman SA TAS Launceston 
2007 VIC John Howson 6 5 Danny Higgins QLD VIC Preston
2006 SA Steve Seebohm 6 5 John Howson VIC NT Darwin
2005 QLD Danny Higgins 5 2 Dennis McCarthy NZ WA Mandurah 
2004 QLD Steve Hogan 6 4 Dave Glover AU QLD Surfers Paradise 
2003 . . . . . . SA Adelaide 
2002 . . . . . . TAS Hobart 
2001 . . . . . . QLD Cairns
2000 . . . . . . NT Darwin 

 

AUSTRALIAN EIGHT BALL UNDER 21 SINGLES CHAMPIONSHIPS
 
    Winner     Runner Up  
2015 . . . . . .
2014 . . . . . .
2013 . . . . . .
2012 . . . . . .
2011 . . . . . .
2010 . . . . . .
2009 . . . . . .
2008 . . . . . .
2007 QLD  Justin Thursby  . . James O'Reilly VIC 
2006 . . . . . .
2005 WA  Luke Carter  6 3 Justin Thursby  QLD 
2004 WA  Justin Sajich  6 2 Marc Robertson  VIC 
2003 ACT  Steven Woods  6 4 Brenton Collier  SA 
2002 . . . . . .
2001 . . . . . .
2000 . . . . . .
             
AUSTRALIAN EIGHT BALL UNDER 21 TEAMS CHAMPIONSHIPS
 
    Winner     Runner Up  
2015 . . . . . .
2014 . . . . . .
2013 . . . . . .
2012 . . . . . .
2011 . . . . . .
2010 . . . . . .
2009 . . . . . .
2008 . . . . . .
2007 VIC  Victoria 5 4 Queensland QLD 
2006 . . . . . .
2005 . . . . . .
2004 . . . . . .
2003 . . . . . .
2002 . . . . . .
2001 . . . . . .
2000 . . . . . .

 

Mitchell Billiards .com

Mitchell Billiards

www.mitchellbilliards.com

Major Sponsor of the Australian Eight-Ball Federation Inc

Commercial Club Albury

https://www.commercialclubalbury.com.au

Sponsor of the Australian Eight-Ball Federation Inc