18th Australian Eight Ball Championships
Cairns    Queenland
Basketball Stadium (Bug City)
1st December to 10th December 2001

Proud Sponsors and Suppliers of
TABLES for the AEBF Nationals 2001
Billiard Empire
159 Scott Street, Cairns, QLD, 4870

 Finals Day Results - Sunday December 9th 2001
  MASTERS SINGLES FINAL  
   
QLD Ken Southwell 8 5 Avelino De Freitas WA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC Joy Sullivan 4 3 Lyndall Hulley SA
VIC Natalie Froling     Renata Hendrick SA
           
  MENS DOUBLES FINAL  
   
SA Phil Riley 5 2 Greg Watt TAS
SA Emile Riera     Damien Smith TAS
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
QLD Tanya Aitken 8 5 Julie McEwan VIC
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
NT Travis Crawley 9 7 Emile Riera SA
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
Sa200 Qld200
SA South Australia 13 7 Queensland QLD
           
  OPEN TEAM FINAL  
Sa200 Poolvic200
SA South Australia 17 12 Western Australia WA

 

Mens Team Grand Final 9th December 2001
Sa200 Wa200
           
Rd1 South Australia Score Score Western Australia  
1* Mick Delahunty 1 1 Avelino Defreitas A
2 Emile Riera 2 1 Vince Lawson B
3* Alec Evreniadis 3 1 Steve Papalia C
4 James Delahunty 3 2 Darren Morris D
5* Colin Laoutaris 3 3 Sonny Lister E
6 Russell Youlten 4 3 Ron Kelly F
7* Phil Reilly 5 3 Tony Vujevich G
8 Phil Jones 6 3 Ben Bolton H
Rd 2          
1 Mick Delahunty 6 4 Steve Papalia C
2* Paul Hancock 6 5 Darren Morris D
3 Alec Evreniadis 7 5 Avelino Defreitas A
4* James Delahunty 7 6 Vince Lawson B
5 Colin Laoutaris 8 6 Tony Vujevich G
6* Russell Youlten 9 6 Ben Bolton H
7 Phil Reilly 10 6 Sonny Lister E
8* Phil Jones 10 7 Ron Kelly F
Rd 3          
1* Mick Delahunty 11 7 Sonny Lister E
2 Paul Hancock 12 7 Ron Kelly F
3* Alec Evreniadis 12 8 Tony Vujevich G
4 James Delahunty 12 9 Ben Bolton H
5* John Barton 12 10 Avelino Defreitas A
6 Russell Youlten 12 11 Vince Lawson B
7* Phil Reilly 13 11 Steve Papalia C
8 Phil Jones 14 11 Darren Morris D
Rd 4          
1 Mick Delahunty 15 11 Tony Vujevich G
2* Paul Hancock 16 11 Ben Bolyton H
3 Alec Evreniadis 16 12 Sonny Lister E
4* James Delahunty 17 12 Ron Kelly F
5 John Barton     Steve Papalia C
6* Russell Youlten     Darren Morris D
7 Phil Reilly     Avelino Defreitas A
8* Phil Jones     Vince Lawson B

 

Womens Team Grand Final 9th Dec 2001
Sa200 Qld200
           
Rd1 South Australia Score Score Queensland  
1 Kristyn Klau 0 1 Tanya Aitken A
2 Melissa Davies 1 1 Sharron Brown B
3 Tracey Altschwager 2 1 Nicole Fielding C
4 Lyndall Hulley 3 1 Barbara Hadley D
5 Renata Hedrick 4 1 Tracey Doeblein E
6 Dianne Youlten 5 1 Sue McCord F
Rd 2          
1 Kristyn Klau 6 1 Melanie Malone C
2 Melissa Davies 7 1 Barbara Hadley D
3 Tracey Altschwager 7 2 Tracey Doeblein E
4 Lyndall Hulley 8 2 Sue McCord F
5 Renata Hedrick 8 3 Tanya Aitken A
6 Dianne Youlten 8 4 Sharron Brown B
Rd 3          
1 Kristyn Klau 9 4 Sharron Brown B
2 Melissa Davies 9 5 Tanya Aitken A
3 Tracey Altschwager 10 5 Barbara Hadley D
4 Lyndall Hulley 11 5 Melanie Malone C
5 Lorraine Verban 12 5 Sue McCord F
6 Dianne Youlten 12 6 Tracey Doeblein E
Rd 4          
1 Kristyn Klau . . Barbara Hadley D
2 Melissa Davies 13 6 Melanie Malone C
3 Tracey Altschwager . . Sue McCord F
4 Lyndall Hulley . . Tracey Doeblein E
5 Renata Hedrick . . Sharron Brown B
6 Dianne Youlten . . Tanya Aitken A

 

1st Ken Southwell QLD 8            
2nd Avelino DeFreitas WA 5            
                   
  TEAM   WON LOST M % FOR AGST F % PTS
1 Avelino DeFreitas WA 6 1 85.71 40 24 62.50 12
2 Ken Southwell QLD 5 2 71.43 37 23 61.67 10
3 Michael Phillips SA 5 2 71.43 39 26 60.00 10
4 Jim McGinnis NT 4 3 57.14 36 30 54.55 8
5 Bill Main VIC 4 3 57.14 34 32 51.52 8
6 Rolf Bandte ACT 2 5 28.57 23 36 38.98 4
7 David Smallwood QLD 1 6 14.29 22 40 35.48 2
8 Peter Cook TAS 1 6 14.29 20 40 33.33 2

 

12/12/01
Dennis Baker (NT Rules & Umpires Director) was today given A Grade status by the Australian AGM.  This is the 5th A Grade level awarded by the Australian body.
Ken Kernich (NT President) was awarded Life Membership of the Australian Body for services rendered to that Federation over the last eighteen years.  This is the third Life Membership in the history of the Federation.  The first being Pam Rowe (SA) and the second Lance Sheen (VIC)

In what may be considered a backward move by some, the AEBF delegates meeting at the AGM have decided to revert to a random draw for first round competition at the 2002 National Championships.  
The random draw was replaced with a system of teams facing up in order of last years results (i.e. 1v2, 3v4, 5v6, 7v8) quite a few years ago.  However as NSW has rarely competed this resulted in the bottom team having a bye on the first day.  Northern Territory put forward a proposal to have the top team draw the bye on the first thereby giving the lower ranked teams at least one match before facing the stronger teams.
The draw for 2002 will be:
WA v ACT, QLD v NT, NSW v TAS, SA v VIC.

10/12/01
Travis Crawley added the Northern Territory to the winners' list at the Australian Championships by defeating South Australia Emile Riera 9-7 in the mens singles final.  Travis won his way through the knockout which began with over 70 entrants playing off best of 11 frames in the opening rounds and culminating in the final over best of 17.

Kenny Southwell from Cairns (a former Northern Territory player) defeated Avelino Defreitas from Western Australia 8-5 to take out the Masters event.
Tanya Aitken (Qld) won the ladies singles crown 8-5 from Victorian Julie McKewn.

The Northern Territory teams fought some close finishes with the mens team drawing against Western Australia in the minor rounds and both teams defeating ACT on the final days play.  Queensland ladies team finished on top of the minor rounds but were defeated by South Australia 13-6 in the final.  The open team final between South Australia and Western Australia went in favour of the southerners 17-12.

In the ladies doubles our pair Beckie Kernich and Kylie Anderson tied for second place after a controversial decision made on the second day saw their match go to South Australia.  The one frame difference in that match would have given them outright second place.  However at the end of the round Victoria played South Australia in the final and won 4-3.  The South Australian men winning 5-2 against Tasmania.

           
2000 – Darwin, Northern Territory

2000 Nationals Group

  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
WA Phil Jones . . Lyndall Hulley SA
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Phil Jones 6 2 Damian Ha NT
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
SA  Phil Reilly  4 . Ben Vidot  WA 
SA  Alec Evreniadis      Paul Dickinson  WA 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 17 11 Western Australia WA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
SA Lyndall Hulley 5 2 Denise Millington TAS
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC  Joy Sullivan  4 . Sue Kendle  NT 
VIC  Natalie Froling      Chrissie McGinnis  NT 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
SA South Australia 13 6 Queensland QLD
           

 

Mens Team Grand Final 2000

2000 Teams

Womens Team Grand Final 2000

Masters Grand Final 2000

           
1999 – Melbourne, Victoria
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
SA Phil Reilly . . Tanya Aitken QLD
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
NSW Shaun Budd 6   Travis Crawley NT
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
VIC  Mark Williams  4 . Phil Reilly  SA 
VIC  Arthur Andonpoulos      Alec Evreniadis  SA 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 17   Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
QLD Tanya Aitken 5 . Margaret Goski VIC
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC  Theresa Whitten  4 . Elise Mabbott  WA 
VIC  Margaret Gorski      Robyn Johannessen  WA 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
VIC Victoria 13   Queensland QLD
           

 

           
1998 – Fremantle, Western Australia
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
TAS Mick Hodgetts . . Joy Sullivan VIC
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
QLD Richard Williams 6   Peter Hall SA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
TAS  Gregg Watt  4 . Phil Reilly  SA 
TAS  Ricky Flood      Alec Evreniadis  SA 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
TAS Tasmania 17 15 South Australia SA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
NT Sue McKechnie 5 . Sue Bussanich WA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
QLD  Tanya Aitken  4 . Amanda Hemphill  VIC 
QLD  Tracey Doeblein      Christine Forbes  VIC 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
SA South Australia 13   Victoria VIC
           

 

           
1997 – Adelaide, South Australia
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
SA Alec Evreniadis . . Fiona Plummer TAS
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Alec Evreniadis 6   Kelvin Lee WA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
SA  Phil Reilly  4 . Daryl Jenkins  VIC 
SA  Alec Evreniadis      David Collins  VIC 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 17   South Australia SA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
WA Elise Mabbott 5 . Lyndall Morphett SA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
TAS  Denise Millington  4 . Sue Bussanich  VIC 
TAS  Fiona Plummer      Andrea Hegarty  VIC 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
SA South Australia 13   Victoria VIC
           

 

           
1996 – Canberra, Australian Capital Territory
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC Mike Delahunty . . Tanya Aitken QLD
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
VIC Josh Haynes 6   Chris Stead ACT
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
QLD  Mick Macri  4 . Phil Bailey  NSW 
QLD  Steve Hogan      Rusty Cheshire  NSW 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 17   Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
QLD Tanya Aitken 5 . Sue Stevens WA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
QLD  Sharron Brown  4 . Chrissie McGinnis  NT 
QLD  Tanya Aitken      Sharron Crawley  NT 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 13   South Australia SA
           

 

           
1995 – Launceston, Tasmania
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC John Russell . . Tanya Aitken QLD
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
QLD Mick Macri 6   Steve Seebohm SA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
SA  Shane Torchio  4 . John Howson  VIC 
SA  Chris Lilly      Val Hofferts  VIC 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 17   Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
QLD Tanya Aitken 5 . Joy Sullivan VIC
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
TAS  Denise Millington  4 . Lyndall Morphett  SA 
TAS  Ronnell Brady      Kristyn Klau  SA 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
SA South Australia 13   Queensland QLD
           

 

           
1994 – Mildura, Victoria
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC Valentine Hofferts . . Natalie Froling VIC
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Alec Evreniadis 6   Justin Van Diepen TAS
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
QLD  Peter Watt  4 0 Shane Griffin  NT 
QLD  Mick Macri      Travis Crawley  NT 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
. South Australia 17   Victoria .
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
VIC Natalie Froling 5 . Cindy Hall ACT
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC  Natalie Froling  4 . Denise Millington  TAS 
VIC  Joy Sullivan      Ronnell Brady  TAS 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
VIC Victoria 13   Western Australia WA
           

 

           
15th - 24th Oct 1993 – Darwin, Northern Territory
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
NT Phil Bailey . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
WA Avelino Defreitas 5 4 Peter Watt QLD
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
QLD  Peter Watt  4 3 Phil Reilly  SA 
QLD  Dean McDonald      Alec Evreniadis  SA 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 17 15 South Australia SA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
VIC Christine Forbes 5 2 Melissa Davis  SA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
SA  Lyndall Morphett  4 2 Natalie Froling  VIC 
SA  Lorraine Verban      Joy Sullivan  VIC 
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. Victoria 13 11 South Australia .
           

 

           
1992 – Perth, Western Australia
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
SA Ken Mitchell . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
VIC Jack Halligan 5 4 Mike Dulahunty SA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
WA  Kelvin Lee  4 . Steve Lees  QLD 
WA  Tony Westbrook      Danny Higgins  QLD 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 8 6 Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
VIC Natalie Froling 5 3 Sue Coulthard SA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC  Natalie Froling  4 . Sue Coulthard  SA
VIC  Joy Sullivan      Kerry Scanlon  SA
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 6 3 Victoria VIC
           

 

           
1991 – Surfers Paradise, Queensland
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC Ben Vidot . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA John Barton 5 . Daryl Jenkins VIC
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
VIC  Ben Vidot  4 . Sam Macri  NSW
VIC  Craig Davis      Brian Budd  NSW
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
VIC Victoria 8 . Western Australia WA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
SA Sue Coulthard 5 . Marceena Burns WA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
VIC  Natalie Froling  4 . Ronnell Brady  TAS
VIC  Joy Sullivan      Tracey Salter  TAS
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. . . . . .
           

 

           
1990 – Adelaide, South Australia
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC Mike Delahunty . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Phil Hulley 5 3 Tom Young VIC
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
QLD  Mick Macri  4 1 Michael Hodgetts  TAS
QLD  Steve Hogan      Gary Burns  TAS
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
VIC Victoria 7 5 South Australia SA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
VIC Natalie Froling 5 4 Tarli Chandler WA
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
WA  Fran Lovis 4 0 Dianne Webb  SA
WA  Sue Livie      Chris Smith  SA
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. . . . . .
           

1990 Stats

           
1989 – Launceston, Tasmania
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
WA Kelvin Lee . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
WA Avelino Defreitas 5 . Phil Bailey NT
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
QLD  Mick Macri  4 . Jack Halligan  WA
QLD  Steve Hogan      Gordon Whittaker  WA
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 8 . Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
TAS Ronelle Brady 5   Natalie Froling VIC
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

           
1988 – Melbourne, Victoria
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
NSW Mike Heka . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
NSW Mike Heka 5   Steve Hogan QLD
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
NSW  Mike Heka  4 . Mick Macri  QLD
NSW  Risto Barzovski      Steve Lohmann  QLD
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 8 . Victoria QLD
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

           
1987 – Darwin, Northern Territory
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
QLD Steve Hogan . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
QLD Steve Hogan 5   Steve Seebohm SA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
WA  Jack Halligan  4 . Barry Smith  NSW
WA  Gordon Whittaker      Steve Bird  NSW
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
QLD Queensland 8 . South Australia VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

           
1986 – Perth, Western Australia
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
VIC John Howson . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
VIC Steve Hogan 5   Brian Cooney WA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
SA  Steve Seebohm  4 . Daryl Jenkins  VIC 
SA  John Kendle      Peter Nelson  VIC 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 8 . Victoria VIC
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

           
1985 – Brisbane, Queensland
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Shanyne Kilpatrick 5   Steve Hogan QLD
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
WA  Jack Halligan  4 . Len Stein  QLD
WA  Avelino Defreitas      Steve Lees  QLD
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
WA Western Australia 8 . South Australia SA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

           
1984 – Adelaide, South Australia (the inaugural event)
 
  PLAYER OF THE CARNIVAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  OPEN SINGLES FINAL  
   
SA Peter Hall 5   Avelino Defreitas WA
           
  OPEN DOUBLES FINAL  
   
VIC  John Howson  4 . Robbie Savage  NT 
VIC  Tom Young      Tony Sladek  NT 
           
  OPEN TEAM FINAL  
   
SA South Australia 8 . Western Australia WA
           
  WOMEN'S SINGLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           
  WOMEN'S DOUBLES FINAL  
   
. N/A . . N/A .
. N/A     N/A .
           
  WOMEN'S TEAM FINAL  
   
. N/A . . N/A .
           

 

Subcategories

This cueSports website was built and maintained by cueSports auStralia.